4. října 2017 17:58

Přelom! Vědci vrátili duši muži, který byl 15 let v kómatu

Naprosto nečekaný průlom. Člověk se vrátil z kómatu zpět do světa živých pomocí elektrické stimulace.

Vědci z Francouzského národního centra pro vědecký výzkum použili stimulaci nervů, aby vrátili vědomí muži, který prožil polovinu života v umělém spánku.

Co je duše?

Složitá teologická otázka s jednoduchou odpovědí – pro potřeby vědy a tedy i tohoto článku je duše to stejné, co vědomí. Vědci se sice stále ještě nedokážou shodnout na tom, co to vědomí je, ani jaká je jeho přesná podstata, ale vědí teď něco podobně důležitého: jak ho vrátit člověku, který o něj už dávno přišel. Doposud nic takového nebylo možné, lidé se z dlouhodobých kómatů probírali spíše náhodou, respektive díky regenerativnímu působení vlastního těla. Francouzský úspěch zcela mění to, jak vědci na problém pohlíželi a také přináší naději pro tisíce lidí, kteří do kómatu v Evropě upadají bez naděje, že by se z něj kdy vrátili…

Stimulace nervů je metoda, která už přinesla řadu benefitů, zejména pro osoby s depresemi nebo epilepsií, také víme, že hraje roli v probouzení ze spánku. Neurovědkyne Angela Sirigu si poskládala všechny střípky mozaiky dohromady a vyzkoušela, jestli by stimulace nešla použít také na pacientech, kteří upadli před dlouhou dobou do komatozních stavů.

Čím déle, tím hůře

Čím déle je člověk v tomto vegetativním stavu, tím nižší je pravděpodobnost, že se ho podaří vrátit k životu; metaforicky, ale možná výstižněji – že se jeho duše vrátí zpět do jeho těla. Muž, na němž dr. Angela Sirigu provedla experiment se stimulací nervů, utrpěl vážné zranění při autonehodě, když mu bylo pouhých 15 let – od té doby je již 20 let ve vegetativním stavu a nereaguje na žádné podněty.

Lékaři pod vedením dr. Sirigu mu měsíc stimulovali nervy pomocí slabého elektrického proudu; po této době byl muž schopen na pokyn pohnout hlavou a jeho oči začaly sledovat pohybující se předmět. Také již reaguje očima na to, když se mu někdo nečekaně objeví před očima.

Vědkyně a její tým o objevu informovali odbornou veřejnost ve specializovaném vědeckém časopise Current Biology. Popsali v něm také, že se u muže objevila po 20 letech také mozková aktivita, což potvrdily i záznamy EEG. Fascinující je, že přístroj odhalil i vlny theta, které jsou pokládány za projev vědomí. „Zdá se, že vědomí se může člověku vrátit, i když se to vypadá, že naděje je už dávno ztracená", konstatuje Dr. Sirigu v tiskovém prohlášení.

Jaké bude mít její výzkum dopady na poznání toho, co je vlastně lidské vědomí a kde se skrývá? Budou téměř jistě značné.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom