21. července 2021 15:48

Blesková povodeň v Číně uvěznila stovky lidí v metru. Stáli po krk ve vodě a děti drželi rukama nad vodou

Povodně způsobené přívalovými dešti zaplavily 13milionové město Čeng-čou. Tamní metro nestačilo včas ukončit provoz a cestující zůstali uvězněni pod zemí.

Přívalový déšť, při kterém během jediné hodiny spadlo na 200 mm srážek, zasáhl čínskou provincii Che-nan. Z její metropole Čeng-čou ležící na břehu Žluté řeky (Chuang-che) úřady evakuovaly na 100 000 obyvatel.

Děsivý zážitek přinesla povodeň cestujícím v místním metru. Kalná voda se bleskově nahrnula do podzemních tunelů a zaplavila několik souprav. Lidé v nich čekali na záchranu po ramena ve vodě a snažili se držet děti nad hladinou. Mnozí z cestujících uvězněných v zaplaveném metru volali svými telefony o pomoc nebo psali zoufalé zprávy. „Voda uvnitř vagonu dosáhla úrovně hrudníku! Už nemohu mluvit, prosím pomozte!“ citovala zprávu Číňanky Siao-pchej americká CNN.

Záchranáři je postupně vyváděli zaplavenými tunely do bezpečí, přesto nejméně 12 cestujících zahynulo. Metro v Čeng-čou, které tvoří sedm linek a 153 stanic, po incidentu přerušilo provoz.

Hrozí i voda z poškozené přehrady

Voda ve městě způsobila rozsáhlé škody a mimo jiné vyřadila z provozu nemocnici, v níž bylo hospitalizováno přes 10 000 pacientů. V celé oblasti čítající 12,6 milionu obyvatel bylo do záchranných akcí nasazeno přes 6 000 hasičů a 2 000 vojáků a policistů, sedmimilionovému městu Luo-jang navíc hrozí voda z poškozené přehrady.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom