18. února 2017 06:00

Pomůže obřízka řešit otázku AIDS?

Obřízka nebo prezervativ? Opravdu může obřízka zabránit HIV?

Duchovní mohou zásadně ovlivnit rozhodování Tanzanců, zda podstoupit obřízku a přispět tak ke zpomalení šíření viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Informoval o tom zpravodajský web BBC s odvoláním na experiment, jehož výsledky zveřejnil britský vědecký časopis The Lancet.

Experiment potvrdil, že muži v 16 tanzanských vesnicích se spíš rozhodli pro obřízku, pokud je o zákroku informovali místní duchovní. Vzhledem k tomu, že až 90 procent Tanzanců je věřících, s pomocí duchovních by podle vědců bylo možné uchránit až 200.000 mužů před nákazou virem HIV.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že obřízka u heterosexuálních mužů podle některých experimentů snižuje riziko nákazy virem HIV až o 60 procent. Zákrok tak podle WHO může v oblastech, kde je nákaza hodně rozšířená, doplňovat jiné formy prevence.

V roce 2015 bylo podle Programu OSN pro boj proti HIV/AIDS (UNAIDS) v Tanzanii asi 1,4 milionu lidí nakažených virem HIV, nemoc AIDS si pak vyžádala životy přibližně 36.000 osob. Země má přes 50 milionů obyvatel.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom