26. února 2021 00:20

Vrak lodi Whydah z 18. století ukrýval kostry šesti pirátů. Stále se hledá kapitán zvaný Černý Sam

Vědci se teď budou snažit dohledat žijící potomky nalezených pirátů.

Tělesné ostatky archeologové objevili v ruinách pirátského vraku Whydah, britské pirátské lodi, jíž se v roce 1717 stala osudnou prudká bouře. Ta loď převrhla a potopila u mysu Cape Cod v americkém státě Massachusetts i se 146 muži a velmi tučným lupem na palubě.

Tragédii prokazatelně přežili pouze dva piráti, těla 101 dalších se našla vyplavená na pláži. Osud zbylých 43 byl nejistý, předpokládalo se však, že zůstali v převržené lodi uvěznění a šli ke dnu s ní.

Vrak už většinu svých pokladů vydal

Tuto teorii potvrzuje i současný nález ostatků šesti pirátů, jež archeologové objevili v zatvrdlých sedlinách. Jedna kostra byla zcela neporušená – námořník zemřel s pistolí v ruce a zlatou medailí v kapse, zbytek kostí v tak zachovalém stavu není. Jak se loď při bouři převrátila, její vnitřek se poškodil. Námořníky tak zavalily těžké trosky, ještě než šla celá bárka ke dnu.

Poškozený vrak objevil tým vedený výzkumníkem Barrym Cliffordem už v roce 1984. Vše, co v jeho útrobách našel, si pirátští nadšenci mohou prohlédnout v pirátském muzeu v Massachusetts. Jak ale ukazuje nejnovější nález, loď ještě pořád skrývá nějaká tajemství.

Vědci momentálně ostatky pečlivě zkoumají, chtějí se totiž pokusit o téměř nemožné: „Doufáme, že se nám s pomocí nemodernějších technologií podaří tyto pirát identifikovat a dokonce najít i jejich žijící potomky,“ vysvětlil Clifford.

Proslulý kapitán nakradl pohádkové jmění

Na tuto myšlenku vědce přivedly už dřívější objevy. Ostatky šesti zemřelých pirátů totiž nejsou jediné, které se na lodi objevily. Nejvíc se každopádně doufá v nalezení těla samotného kapitána, obávaného Samuela Bellamyho zvaného Černý Sam.

O Bellamym se říká, že byl jedním z nejbohatších pirátů všech dob. Aby také ne. Když jeho nakradený majetek přepočteme na dnešní poměry, dostaneme se k neuvěřitelné částce tři miliardy korun. Černý Sam se Bellamymu mimochodem říkalo podle jeho černých vlasů. Odmítal nosit tehdy módní bílou paruku a tvrdil o sobě, že je „mořský Robin Hood“. Byl proslulý svou štědrostí a soucitem k zajatcům, zemřel však v pouhých 28 letech.

Žijící potomek Sama Bellamyho souhlasil s poskytnutím vzorků DNA, vědecký tým tak má při identifikaci obávaného kapitána o dost jednodušší práci. Zatím bohužel neměl moc štěstí, teď ale doufá, že ho nedávný nález šesti koster v pátrání po Černém Samovi posune zase o kousek dál.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom