16. dubna 2021 00:50
Adam Vala

Opravdový světelný meč: První novináři viděli funkční verzi slavné zbraně ze Star Wars

O existenci světelných mečů ze série Star Wars sní fanoušci filmové série desítky let. Společnost Disney nyní tvrdí, že má dosud nejrealističtější prototyp.

Světelný meč rytířů Jedi z filmové ságy Star Wars (u nás známé i jako Hvězdné války) je jednou z nejikoničtějších zbraní napříč celým vědeckofantastickým žánrem. Ušlechtilý nástroj je symbolem neochvějné moci a v trénovaných rukách představuje bezprostřední hrozbu stejně jako efektivní nástroj pro vlastní obranu.

Od držáku blesku až po skutečný meč

Coby filmová rekvizita vznikl takzvaný „Lightsaber“ z držáků blesku starých fotoaparátů Graflex. Fanouškům ale tento průnik do „našeho“ světa ani trochu nevadí a od prvního uvedení snímku Star Wars (dnes s podtitulem Nová naděje) v roce 1977 se snaží světelný meč napodobit a vyrobit. Existuje proto celá řada více či méně úspěšných pokusů, které ale narážejí na technická omezení i fyzikální zákony, kvůli nimž světelný meč zřejmě nikdy nevznikne v podobě, jakou ji prezentují filmy. Alespoň to jsme si dlouhé roky mysleli. Nyní totiž společnost Disney „skutečný“ meč ukázala novinářům při opětovném otevření Disneylandu v Kalifornii.

Ředitel zábavních parků Disney, Josh D'Amaro, vystoupil před novináři a z virtuálního podia jim předvedl něco, co se velmi věrně chovalo a vypadalo jako světelný meč. Součástí tohoto meče měl být i mechanismus přirozeného zážehu, vysunutí a zasunutí zářící čepele, což je prvek, který se u podomácku vyrobených světelných mečů nebo hraček buďto vůbec nevyskytuje, anebo bývá daleko méně přesvědčivý než novinka, již novináři viděli na D'Amarově vystoupení.

Obratem vás samozřejmě napadne otázka, zda nešlo o počítačový trik. Vždyť se zástupci Disney nemohli setkat s novináři osobně, mohla proto být jednoduše využita technologie CGI animace. Tuto verzi ale D'Amaro odmítl se slovy „Je pravý“ a dle očitých svědků prezentace toto tvrzení potvrdil dalším máchnutím a zatažením meče. Existenci ikonické zbraně rytířů Jedi následně potvrdil také Scott Trowbridge, ředitel studia Walt Disney Imageneering, které se stará o design atrakcí ve zmiňovaných parcích Disney. Trowbridge na svém Twitteru dokonce naznačil, že by se v budoucnu mohl podělit o detaily.

Disney vlastní patent již od roku 2018

Co tedy novináři viděli? A opravdu se jednalo o věrnou kopii filmové zbraně, která vám při špatném zacházení může obratem useknout končetinu? Předně je vyloučeno, že by měl prezentovaný meč stejné vlastnosti jako ty filmové. Na mysli tím máme zejména schopnost tavit materiál, odrážet laserové paprsky, a dokonce i nezaměnitelné bzučení při každém pohybu, které pro filmovou ságu vytvořil mistr zvuku Ben Burtt.

Nejrealističtějším vysvětlením předvedeného nástroje může být skutečnost, že technici ze společnosti Disney přivedli k životu svůj patent z roku 2018, pojmenovaný trefně jako zařízení připomínající meč s pohyblivou interně osvětlenou čepelí. Dokumentace patentu totiž docela jasně vysvětluje, jak lze realistického efektu zapínání a vypínání meče docílit. A možná vás překvapí, jak je toto vysvětlení prosté.

Systém zatahovacího metru

Celý princip spočívá na dobře známém fungování klasických zatahovacích metrů, kdy je kovová páska s U-profilem navíjena a rozvíjena dle představ uživatele a do určité délky zůstává vzpřímená. Meč od Disney by navíc měl být vybaven malými elektrickými motorky, které dokážou navíjet hned tři takové pásky, čímž vytvoří iluzi kulatého jednolitého paprsku.

S dalšími detaily pak přichází vývojář aplikací pro virtuální a rozšířenou realitu (augmented reality) Ben Ridout, který v mezičase stihl vytvořit i názornou animaci. „Pásky rozšiřte, zvětšete jejich zakřivení, aby se částečně překrývaly a vytvořily kýžený válec. Napojením na motorek se mohou obě pásky po stisku tlačítka vysouvat a zasouvat a máte světelný meč,“ vysvětluje Ridout. Stačí pak, aby byl materiál adekvátně průhledný a mohlo jím procházet světlo z poddajné pásky LED světel uprostřed válce – a máme tu nejlepší napodobeninu meče přímo od společnosti, jejíž byznys je z velké části postaven na prodeji merchandisingu se známými filmovými značkami.

Jedna věc je tudíž jistá. Pokud se tento nový světelný meč dostane do prodeje a nabídne nejrealističtější podobu věhlasné zbraně z předaleké galaxie, dveře hračkářství a zábavních parků se rozhodně netrhnou. Ostatně Disney již nyní prodává za stovky dolarů repliky světelného meče, které realistickou funkci zasouvání a vysouvání paprsku nemají, a přesto na ně nadšení fanoušci filmové série čekají dlouhé fronty. Vždyť kdo by nechtěl být alespoň na pár vteřin ochráncem míru a spravedlnosti v galaxii.

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom