1. července 2021 18:21

První fotky: William a Harry odhalili novou sochu princezny Diany. Kdo na ceremoniálu chyběl?

Nedožité 60. narozeniny princezny Diany jsou v Británii největší mediální událostí. Asi nejvíc očekávání vzbudilo odhalení nové Dianiny sochy.

Princové William a Harry společnými silami odhalili v zahradě Kensingtonského paláce sochu své matky princezny Diany. Dlouho očekávaná událost proběhla ve velmi komorním duchu a veřejnost byla zřejmě více než na podobu nové sochy zvědavá na to, jak se k sobě Dianini rozhádaní synové budou chovat.

William a Harry si sochu společně objednali už v roce 2017 u sochaře Iana Rank-Broadleyho. Mnohé pak mohlo zaskočit, že se vlastně jedná o sousoší, přičemž místa dětí po Dianině levé i pravé ruce nepatří Williamovi a Harrymu, jak by se dalo očekávat, ale anonymním chlapcům a dívce. Jde o poctu charitativním aktivitám princezny Diany.

Dianina oblíbená zahrada

„Dnes, kdy by naše matka oslavila své 60. narozeniny, si připomínáme její lásku, sílu a charakter – vlastnosti, díky nimž se po celém světě stala silou dobra a měnila nespočet životů k lepšímu,“ napsali William a Harry společně na oficiální twitterový účet britské královské rodiny.

Mezi zúčastněnými téměř převažovali zástupci rodiny Spencerových. Odhalení sochy tak přihlížel Dianin bratr Charles Spencer i také její dvě sestry Sarah McCorquodale a Jane Fellowes. Na druhou stranu se krátkého a komorního ceremoniálu nezúčastnil ani princ Charles ani královna Alžběta.

William a Harry, kteří spolu prakticky nemluví, se po odhalení sochy své matky zdrželi v krátkém rozhovoru. Zahrada Kensingtonského paláce, která patřila k Dianiným nejoblíbenějším, byla pro účely slavnostní události doplněna o 4 000 nových květin.

Diana, za svobodna Spencerová, princezna z Walesu, se narodila 1. července 1961. Zemřela po automobilové nehodě v pařížském tunelu 31. srpna 1997.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom