25. listopadu 2021 18:15

Další nouzový stav: Vláda v demisi zatáhla za brzdu. Co smíte dělat o Vánocích?

Týdenní incidence přes 1 000 nově nakažených nemocí covid-19, kvůli níž se Česko přetahuje se Slovenskem o post nejhůře postižené země světa, přiměly odstupující vládu Andreje Babiše jednat.

Takřka s okamžitou platností od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal platit nouzový stav a spolu s ním sada omezení, která potrvají až do Vánoc. Nouzový stav platí 30 dnů počínaje půlnocí ze čtvrtka na pátek 26. listopadu 2021. I když nikdo nedokáže spolehlivě říct, zda nová vláda po svém nástupu do funkce tato opatření zachová, zruší nebo jen pozmění, chtěla by odcházející vláda udržet balík těchto opatření minimálně po následujících 10 dnů a poté je vyhodnotit. Co nás tedy během adventu a o Vánocích čeká?

Kapra a stromek si koupíte, na svařák zapomeňte

Vánoční trhy se vláda rozhodla zakázat od pátečního podvečera (26. listopadu od 18 hod.), na veřejných místech nebude možné pít alkohol, což znamená, že na obcházení slavnostně nasvícených vánočních stromů se svařeným vínem v kelímku můžete zapomenout. Farmářské trhy se ale konat mohou.

Na veřejnosti se nesmí ani jíst. V praxi to znamená, že například v nákupním centru si v místní samoobslužné jídelně (tzv. food courtu) sice jídlo koupit můžete, ale sníst si ho musíte jinde.

Z hospody před desátou domů

Vláda znovu zavedla takzvanou policejní hodinu, kdy se v době od 22:00 do 04:49 ráno uzavírají restaurace, bary nebo casina. Kromě toho se na večírcích, plesech, zábavách, svatbách a dalších oslavách může sejít maximálně 100 osob, pochopitelně očkovaných nebo po prodělání covidu.

Na fotbale nebo koncertě potkáte nejvýše 999 kamarádů

Sportovní utkání může od 18 hodin v pátek 26. listopadu navštívit maximálně 1 000 lidí, nařídila kvůli šíření koronaviru vláda. Aktuálně kapacita omezená nebyla a diváci musí být po očkování nebo prodělaném covidu. Omezení se tak dotkne už pátečních utkání hokejové extraligy a víkendových duelů nejvyšší soutěže v hokeji, fotbalu i dalších sportech.

Omezeny budou také aktivity v amatérském sportu, kde se může hromadných akcí typů zápasů a turnajů zúčastnit maximálně sto lidí, dosud byl limit tisíc. Oproti situaci před rokem zůstávají venkovní i vnitřní sportoviště otevřená a trénink i soutěže jsou povolené.

Limit 1 000 účastníků se vztahuje i na kulturní akce, jako jsou koncerty nebo divadelní představení.

Staronová očkovací centra

Vláda chce obnovit provoz velkokapacitních očkovacích center, která postupně v průběhu roku 2021 ukončovala provoz. V Praze by se mohlo znovu jednat se skupinou PPF o znovuotevření centra v O2 Universum, což bylo podle Babiše „asi nejlepší očkovací centrum na světě“, a podobně by se mohlo znovu otevřít očkovací centrum na brněnském Výstavišti.

Cílem je výrazně zvýšit podíl lidí s ukončeným očkováním, kterých za čtvrtek 25. listopadu přibylo 14 600. Celkově se ČR s 59 % ukončených očkování nachází na 79. místě na světě.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom