17. dubna 2024 07:00

Jak to uvnitř Notre-Dame vypadá pět let po požáru? Na opravu se vybralo 21,5 miliardy korun

CNN uvnitř katedrály Notre-Dame

Když v dubnu 2019 začala hořet katedrála Notre-Dame v Paříži, mnozí přemýšleli, jakých děsivých událostí je tato katastrofa předzvěstí. Tehdy nikdo nečekal celosvětovou pandemii, brutální útok Ruska proti Ukrajině nebo novou spirálu násilí na Blízkém východě. V jakém stavu je symbol francouzské metropole dnes?

V podvečer 15. dubna 2019 se vzňala opravovaná střecha katedrály Notre-Dame, zřejmě po neopatrné manipulaci s otevřeným ohněm nebo od cigaretového nedopalku. Katedrála, kterou Francouzi stavěli 182 let, vyhořela během několika hodin. Prezident Emmanuel Macron přislíbil její obnovení do pěti let a podle toho, jak teď katedrála zvenku i zevnitř vypadá, to Francouzi do 8. prosince 2024 skutečně stihnou. Stav oprav ze začátku dubna 2024 můžete vidět tady:

Přečtěte si také: Exkluzivní pohled do katedrály Notre-Dame. Tohle vás opravdu dostane, říká slavný reportér CNN

Katedrálu před katastrofálním požárem navštěvovalo ročně 12 milionů turistů. Takřka okamžitě po zničujícím požáru začala sbírka na obnovu katedrály, v níž se sešlo 846 milionů eur (21,5 mld. Kč). Největší výzvou byla věrná rekonstrukce krovu chrámové lodi a chóru, která byla za pomoci více než tisícovky až 200 let starých dubů dokončena v březnu 2024.

Katedrála se také zbavila většiny lešení, dostala zpět svůj kříž i nového zlatého kohouta náhradou za toho, který byl zničen požárem. Varhany sice poničeny nebyly, pokryla je ale vrstva olovnatého prachu, který se musel odstranit. Ladění jejich 8000 píšťal potrvá půl roku.

Děsivý požár

Požár v Notre-Dame propukl před sedmou hodinou večerní a šířil se doslova jako mor. Pekelné plameny požíraly totálně vysušené dřevo a do hodiny byla střecha pohlcena ohněm. Pařížané jen zoufale hleděli na ikonickou stavbu a doufali, že na konci dne zůstane stát více než pouhé základy.

Přes 850 let starý monument se začal záhy rozpadat – 460 tun dřeva a 226 tun olova v ikonické věžičce padlo přímo do útrob kostela a zapůsobilo jako přesně mířená nálož, která strhla i několik kleneb.

Mohlo by vás také zajímat: Katedrálu Notre-Dame Francouzi stavěli 182 let. Shořela za jeden večer

Úřady později potvrdily, že se z vnitřku hořící stavby podařilo zachránit trnovou korunu i roucho svatého Ludvíka. Tyto vzácné předměty patřily Ludvíku IX. Francouzskému (1214–1270) z dynastie Kapetovců, který se zúčastnil dvou křížových výprav do Svaté země a za svůj příkladný život plný odříkání byl 28 let po své smrti prohlášen za svatého.

Zdroj: France 24, BBC

Video, které jste mohli minout: Z věže Invalidovny zmizel kříž. Proč? žasnou lidé

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom