16. listopadu 2017 14:59

Nevyčíslitelná cena je přesně 450.3 milionu dolarů. Tolik stojí Spasitel

Spasitel Leonarda da Vinci se stal nejdráže prodaným obrazem.

Za 450,3 milionu dolarů (9,8 miliardy korun) stojí Spasitel, aktuálně nejdráže prodaný obraz na světě.

Cena umění

Muž s jemnou, téměř až ženskou tváří a pravou ruku v žehnajícím gestu. To je Spasitel, jehož autorem není nikdo menší než Leonardo da Vinci. Tento italský renesanční malíř a všeuměl pojmenoval svůj obraz Salvator Mundi, tedy Spasitel světa. Dnes uskutečněný prodej trhal rekordy a okamžitě se dostal na stránky světového tisku, vždyť o 150,3 milionu dolarů překonal do té doby nejdráže prodaný obraz, jimž byla Výměna vzešlá z dílny Willem de Kooninga. V září 2015 za Výměnu bylo v soukromém prodeji zaplaceno 300 milionů dolarů. Paul Cézanne a jeho Hráči karet, zastávali na počátku roku 2011 s cenou 250 milionů dolarů post třetího nejdráže prodaného obrazu.

Je rozdíl mezi cenami vyplácenými v rámci soukromých obchodů a cenami, za které se obrazy draží.

Z padělku na originál

V roce 2011 byla potvrzena pravost obrazu, do té doby se předpokládalo, že se jedná buď o padělek, nebo o práci jednoho z da Vinciho žáků. Potvrzení pravosti cenu díla zásadně zvedlo. Loic Gouzer z newyorské pobočky aukční síně Chrisie´s se vyjádřil ve smyslu, že ačkoli Da Vinciho dílo je stará pět staletí, má takový vliv, jako by bylo vytvořeno dnes.

65 cm velký obraz původně kryla přemalba – právě to vedlo k domněnce, že se jedná o kopii. Teprve během restaurování obrazu vyšla najevo pravda o originálu. Kristus v renesančních šatech žehná zdviženou pravou rukou se zkříženými prsty, zatímco v levé ruce drží křišťálovou kouli. V porovnání se současnými 450,3 miliony dolary působí částka 45 liber, za kterou byl obraz vydražen v roce 1958 vyloženě úsměvně. Pro potvrzení pravosti byla provedena řada zkoumání a hledání souvislostí s jinými da Vinciho díly, včetně rozboru barev obsahující ingredience z vlašských ořechů.

Madona Benois

Obrazy malované Leonardem da Vinci jsou vzácné a už se nepředpokládá, že by byla nalezena nová díla. Posledním jeho obrazem byla Madona Benois, kterou objevili roku 1909. Obraz, který v minulosti koupil ruský car dnes zdobí sbírky petrohradské Ermitáže.

Dnes existuje celá řada obrazů inspirované právě Salvatorem Mundi. Už jen tento samotný fakt ukazuje, jakou inspirativní moc mělo toto Kristovo zpodobnění. V případě Spasitele je jeho cena pochopitelná, byť mnozí kunshistorici by tvrdili, že je nevyčíslitelná. Stanovit cenu u fotografií jde taky, ale jde o díla mnohem diskutabilnější. Ty nejdražší nabízíme v tomto přispěvku.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom