15. srpna 2021 00:20

Vykopávky v britské královské nemocnici odkryly praktiky pohřbívání, ze kterých mrazí

Královská námořní nemocnice Haslar byla klíčovým místem pro léčbu britských vojáků po celá staletí. Vykopávky na místním hřbitově však poskytly mrazivý náhled na službu královského námořnictva.

Odhaduje se, že britská nemocnice Haslar otevřela své brány ve městě Gosport na jižním pobřeží Hampshire roku 1753 a měla být jednou ze tří navrhovaných nemocnic, které budou poskytovat péči námořníkům královské flotily. Stavební práce přišly na více než 100 tisíc liber, což je takřka dvojnásobek nákladů na sídlo britského vládního oddělení zodpovědného za velení Royal Navy v Londýně. Tenkrát neměl nikdo ani tušení, že za pár let vznikne pod nemocnicí masivní hřbitov s 20 tisíci mrtvými těly.

Pacienti, nebo vězni?

Přestože se lékaři v prvních letech nemocnice snažili vnést do zařízení zdání pořádku, jejich úsilí bylo odsouzeno k neúspěchu. Pacienti byli převážně muži, kteří byli pod nátlakem přijímaní do vojenských nebo námořních sil bez předchozího upozornění. Jakmile se však dostatečně vzpamatovali, aby mohli chodit, chtěli zmizet v neznámu nejen z nemocnice, ale i ze služby. Výsledkem bylo, že Haslar připomínal spíš vězení než nemocnici.

Jen pár desítek let po otevření zařízení způsobily krvavé napoleonské války to, že se královské námořnictvo dostalo na pokraj zhroucení. Pro raněné nebylo místo a mrtvé nebyl čas pohřbívat. Toho času neexistovalo žádné třídění raněných; fungovalo tu pravidlo kdo dřív přijde, ten dřív mele. I přesto se však bezesporu jednalo o špičkové nemocniční zařízení.

Období druhé světové války

V roce 1944 hrála královská námořní nemocnice Haslar klíčovou roli v lékařské péči o raněné a přeživší vojáky vracející se z Normandie. Plány Spojenců na Den D předpokládaly, že padesát procent lidí, kteří se operace zúčastní, bude zabito nebo zraněno. Právě ti, kteří měli to štěstí a přežili, byli převezeni do Haslaru, kde o ně bylo náležitě postaráno. Nemocnice během prvních tří měsíců po vylodění přijala až 1374 obětí a jako první v zemi zřídila krevní banku, která měla pomáhat při léčbě zraněných.

V roce 2007 převzala nemocnici Národní zdravotní služba (NHS), čímž skončilo 254 let nepřetržité služby armádě. O dva roky později se brány nemocnice nadobro zavřely.

Sledujte dokumentární seriál Zapomenuté megastavby na Prima Zoom.

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom