26. ledna 2019 06:00

Největší pes na světě... na Prima ZOOM

Češi jsou národem milujícím psy, a tak vám na Prima ZOOM představíme ty největší z nich.

Obří německá doga

Nejsou to žádní drobečci do kabelky a jejich majitelé na to musí denně myslet. Například německá doga, kterou vlastní Claire z britského Essexu, je tak velká, že když ji vidí jakýkoli potenciální nový přítel, okamžitě mizí. Rocco zase dorostl do tak úctyhodných rozměrů, že se jeho americká rodina musela přizpůsobit a začít žít doslova ve velkém, aby se vešel. Velšanka Julie pak musela za svou odvěkou posedlost velkými psy zaplatit neméně velkou cenu – ztroskotalo kvůli tomu její manželství. Film Největší pes na světě odhaluje klady a zápory vlastnictví velkých psů, včetně vysokých nákladů nebo nekonečné péče o ně.

Který z nich je ale ten úplně největší na světě? To se dozvíte dnes v dokumentu Největší pes na světě ve 21.00 na Prima ZOOM.

Co uvidíte?

V úvodu zamíříme do Británie za majiteli a milovníky obřích německých dog. První je tu taxikářka Claire, která má doma obry hned dva – 90kilového Freddyho a jeho sestru Fleur. Od štěňat s nimi bydlí v domě, kde se postupně vše přizpůsobilo a gauče se mění jako na běžícím páse. Je to jen jeden z výdajů, které činí ročně přibližně 12,5 tisíce liber (krmivo, odměny, veterinář atd.). Další obr žije u Bryana a Julie ve Walesu, Major je kuriozitou pro okolí, vypadá spíš jako poník (je dokonce větší než shetlandský poník). Jeho snídaně se skládá z 2 kg drštek, 2 litrů mléka a 6 vajec – to je celkem přes 3000 kalorií! Za dalším obrem jménem Rocco míříme do USA, kde je situace obdobná. Majitelé k Roccovi pořídili jeho mladší sestru Daisy, na procházkách je lidé zastavují, aby si udělali fotku nebo zavtipkovali, kde prý nechali sedlo.

Trojice Rocco, Major a Freddy jsou uchazeči o rekord v kategorii nejvyšší žijící pes, nyní je tento titul volný. Bryan a Julie navštěvují restauraci, kam mohou i psi, a jako všude jsou velkou raritou. Podobně je na tom i Claire s Freddym a Fleur, přepravuje je v mikrobusu a v restauraci bojuje s jejich neposlušností. Protože je problém takové obry někam vzít, přátelé chodí za majiteli domů. Claire je kvůli psům sama už 4 roky, nedokáže ani začít normální vztah – psům věnuje prakticky celý den, když musí do práce, zastoupí ji podnájemník. Za Majorem se sjíždí tisk – informace o možná nejvyšším psovi na světě se rozšířila velmi rychle. Život s tak velkými psy není snadný a majitelé si mnohdy takového obra rozmyslí. Sledujeme jedno takové rozloučení, ke kterému majitel dospěl až v 10 letech jeho německé dogy. Přišel o ženu a pes se zdá být nešťastný. On na něj nemá čas, a tak si myslí, že psovi bude jinde lépe. Podobně existují i další útulky pro německé dogy, kde je vše větší – klece, misky, prostě vše.

Mladší psi mají naději na nalezení nového majitele, ti starší tu často dožívají, zřízen tu byl i psí hřbitov. Daň za velikost německých dog je krátký život – nejvíce je trápí srdeční selhání a problémy s klouby. Doga, která opustila po 10 letech majitele, nachází nový domov, pěstouni mají už jednu dogu – noví psí parťáci se rychle sžívají, a tak jde vše na výbornou. Claire usedá do svého taxi, na několik hodin vyráží na směnu. Nevydrží ale bez svých miláčků dlouho, max. 4 hodiny, dokonce je sleduje přes webkamery. Do měření zbývají už jen dny, majitelé porovnávají konkurenci a tipují, kdo bude vítěz. Den D je tu, rozhodčí z Guinnessovy knihy rekordů a veterinářka s měrnou tyčí přichází za Freddym. Ten je ale natolik neposlušný, že se změřit nenechá a dvojice souhlasí, že přijde ještě jednou jindy. Pokud to nevyjde ani napodruhé, bude Freddy vyloučen. Měření Majora ve Walesu probíhá bez problémů, nakonec se poštěstí i s Freddym, se kterým přišla pomoct ještě Claiřina matka. Rocco v USA už je také změřen, a tak zbývá vyhlásit výsledky. Kdo nakonec zvítězí s výškou 1,035 m a porazí konkurenty, byť jen o centimetry?

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom