8. srpna 2018 15:21

Nejnebezpečnější ryba… není žralok

Schválně zkuste jednoduchou hru. Řekněte vašim blízkým, ať vám jen tak rychle z hlavy řeknou jména pěti nejnebezpečnějších ryb. Bezesporu se mezi nimi objeví žralok bez ohledu na to, že nejde o rybu.

Pravé ryby…

Sardinka, sleď, kapr, pstruh, losos… ale třeba i arapaima, perutýn nebo odranec, ať vyjmenujeme ryby známé i ty exotické. Pravé ryby, tedy ryby kostnaté (Osteichthyes) už ve svém pojmenování nesou hlavní rozlišovací znak od paryb (Chondrichthyes). Název paryby vznikl pro odlišení žraloků a rejnoků od ostatních tvorů, které dál označujeme jako „pravé“ ryby.

... paryby...

Jak bylo uvedeno výše, žraloci nejsou kostnaté ryby, což bezesporu zaznamenal každý, kdo měl tu, pro mnohého pochybnou, čest, mít žraloka na talíři. Vtip je v tom, že zatímco kostnaté ryby – a jen si vzpomeňte na vánočního kapra – mají kostru tvořenou kostmi, svaly paryb se upínají ke chrupavkám.

Příroda má vždycky nějakou výjimku a u ryb je onou výjimkou jeseter, který sice patří k pravým rybám, ale druhotně se mu kostra během evoluce změnila na chrupavku. Jeho předci měli kosti tak, jak je známe od jiných druhů ryb. Takže pozor na chyták: jeseter je i přes svou chrupavčitou kostru rybou.

… a kytovci

Jakkoliv mohou velryby připomínat velké ryby, tak kytovci jsou savci. Velryby a delfíni, od mohutného vorvaně po sladkovodního delfínovce amazonského. Mají mateřské mléko a dýchají plícemi, proto se musí vynořovat nad hladinu. Takže delfín či vorvaň nepatří ani mezi ryby, ani mezi paryby. Nicméně i tady učitelé biologie rádi kladou chyták: zařaďte žraloka velrybího. A otázku doprovodí fotkou. Mrkněte na obrázek a uznejte, že je matoucí.

Opravdu vypadá jako velryba, tedy savec. A přitom patří stejné „parybí“ skupiny jako rejnoci a žraloci.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom