27. března 2024 13:40
Adam Vala

Nejdivočejší přistání na zrádné Madeiře: Letadlo dosedlo na dráhu velmi nebezpečně, u videa se tají dech

Pilot Airbusu A321 bojoval s větrem, od katastrofy nebylo daleko.

Letiště na ostrově Madeira, které je pojmenované po slavném portugalském fotbalistovi Cristianu Ronaldovi, patří ve smyslu vzletu, ale hlavně přistání k nejzrádnějším na světě. Dráha, která byla po několika haváriích opakovaně prodlužovaná, má momentálně délku 2777 metrů, šířku 45 metrů, ale leží 59 metrů nad hladinou moře, kde vanou prudké poryvy větru a piloti musí mít speciální výcvik, aby mohli toto letiště využívat. Není proto divu, že je youtubový kanál Madeira Airport Spotting plný divokých vzletů i přistání, k nimž na konci března 2024 přibylo to patrně nejdivočejší.

Čtěte také: Boeing se utápí v krizi: Mrtvý kritik, upadlé dveře i desítky zraněných cestujících

Na záběrech, z nichž tuhne krev v žilách, můžete sledovat Airbus A321-251NX portugalských aerolinek TAP Air Portugal, který ne a ne dosednout na bezmála tříkilometrovou dráhu. Kvůli poryvům větru nedokázal pilot nasměrovat letadlo tak, aby mohlo předpisově dosednout na dráhu a chvíli se zdá, že se přistáni nepovede vůbec. Je ostatně s podivem, že pilot v kritické fázi přistání nezrušil, nezvolil bezpečnostní oblet letiště a nezařadil se k přistání znovu. Nakonec ale všechno dobře dopadlo, a co je hlavní, v tuto chvíli nejsou známy bližší okolnosti tohoto nepříliš zdařilého přistání.

Letadlo se jako první dotklo dráhy předním podvozkem, což je velmi nestandardní postup a nutno uznat, že i dosednutí hlavních podvozkových noh nebylo zrovna hladké. I krátce po dosednutí navíc letoun nebyl ani zdaleka stabilní, ale zpětný tah motorů a brzdy už nebezpečný manévr k radosti posádky dokončily.

A když už mluvíme o posádce, šlo o jediné lidi na palubě. V letounu totiž nikdo necestoval, což se může při zpětném ohledu jevit jako velké štěstí.

Zdroj: Madeira Airport Spotting - YouTube, One Mile At a Time

Video, které jste mohli minout: Sky-Tanic, monstrum s křídly. Američané staví největší letoun světa, jeho rozměry berou dech

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom