8. října 2018 06:00

NASA versus Gwyneth Paltrow: Když pseudověda krade značku kosmickému výzkumu

Společnost Goop, spojená se slavnou hollywoodskou herečkou Gwyneth Paltrow, je dobře známá tím, že se spojuje s tou nejhorší pseudovědou, jaká jen existuje. Zdá se ale, že tentokrát to poněkud přehnala…

Jadeit do vagíny

Už v minulosti byly aktivity Goopu poněkud rozporuplné – asi nejvíc se tato značka “proslavila”, když ženám doporučovala, aby si do vagíny zaváděly jadeitová vejce… Gwyneth Paltrow společnost sama založila, letos je tomu rovných 10 let, a často je i její tváří.

Zdá se vám to dost bizarní a myslíte si, že se něco takového nedá jen tak trumfnout? Inu, čtěte dál… Tento brand nyní propaguje nálepky pod značkou “Body Vibes”. Tvrdí o nich, že používají materiály, které využívá NASA na kosmické oblečení, aby vyvažovala energetické frekvence v tělech. Na svém webu Goop doslova píše: “Lidská těla fungují na ideální energetické frekvenci, ale každodenní stres a úzkosti mohou tuto rovnováhu rozhodit což vyčerpává naše energetické rezervy a oslabuje náš imunitní systém.”

Podvod na hlupáky

Už tohle je klasická blábolivá pseudověda dobře známá každému, kdo někdy viděl jakýkoliv dokument o podvodných lékařích, kartářích a dalších šarlatánech. Jenže tady jde Goop o pořádný kus dál, argumentuje totiž následovně: “Nálepky Body Vibes (vyrobeno ze stejného vodivého uhlíkového materiálu, který používá NASA pro skafandry, aby monitorovala stav organismu astronautů) jsou předprogramované na ideální frekvenci, což jim umožňuje cílit na nerovnováhy.

Na rozdíl od omílání vět o energiích jsou už tohle fakta, která se dají ověřit nebo vyrátit – o což se pokusili redaktoři webu Gizmodo, kteří rovnou oslovili agenturu NASA, aby se k tomu vyjádřila. Odpověď vás asi nepřekvapí:”Nemáme žádné vodivé uhlíkové materiály, jimiž bychom potahovali skafandry,” komentoval zjevně zaskočený zástupce americké vesmírné agentury.

Na rozdíl do NASA, která reagovala okamžitě, zástupci Body Vibes ani Goopu na položené otázky nereagovali.

Peníze až v první řadě

Přitom tyto nálepky stojí kolem 120 dolarů za balení 24 kusů, to znamená asi 2500 korun, respektive stovku za jednu nálepku. Podle tvrzení autorů tohoto “přelomového vynálezu” by měly snižovat úzkost, potlačovat bolest a uklidňovat – a to vše pomocí patentované metody nazvané “Bio Energy Synthesis Technology”.

„Zázraky“, které známe i od nás

Když se novináři pokoušeli ověřit, o jaký vědecký patent že se jedná, ukázalo se, že nejde o patent, ale o vynález společnosti AplhaBioCentrix, která sídlí v Nevadě. Kromě výše uvedené technologie na syntézu bio-energie darovala lidstvu také jiné dary, bez nichž se nemůže obejít vůbec nikdo – “Kvantově-energetické náramky” a “Přívěsky zdraví”.

Zakladatel této společnosti se ale s tím, jak na tyto zázraky přišel, pochlubit nestyděl. “Aniž bych chtěl zabíhat do dlouhých podrobností o výzkumu a vývoji této technologie, je to takhle: Objevil jsem způsob, jak se napíchnout na lidské bio-frekvence, když je lidské tělo citlivé na vnější energetické signatury,” popsal, podle něj srozumitelně, základní princip. “Většina výzkumu je soukromá firemní informace,” dodal další přesvědčivý argument v rozhovoru pro Gizmodo.

K tomuto preciznímu popisu se vyjádřil pro web Mark Shelhamer, bývalý šéf NASA pro výzkum člověka, který shrnul výsledky nevadských technologů velmi krátce: “Wow, to je ale hromada sraček.”

Pravda vítězí, nebo vyděsí?

Poté, co si článek o podvodném zneužívání značky NASA přečetly asi tak dva miliony lidí, přispěchaly obě jmenované firmy s omluvou, že šlo o nedorozumění a spornou větu stáhly. Bizarní náplasti však se stejnou cenou prodávají i nadále...

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom