8. září 2015 06:00

Náhlé ochlazení způsobilo nečekané potíže: největší pražský želvák se přestal hýbat

Více než dvěstěkilový Eberhard nemohl domů...

Trochu starostí přidělal svým chovatelům jeden z nejznámějších obyvatelů pražské zoo, samec želvy sloní santacruzské Eberhard. Celá skupina velkých želv si užívala letošní krásné léto ve výbězích a vysoké teploty jim vůbec nevadily.

Na noc chodily všechny do pavilonu, tak jak je to chovatelka naučila, tedy kromě Eberharda. Tomu se v teplých letních nocích domů nikdy nechtělo a zůstával venku. Tento víkend samec opět nechtěl večer domů a zůstal ve výběhu. Teplotní zlom, který přinesl (pro Eberharda nečekaný) pokles teplot, mu však přinesl problém. Druhý den se nemohl pohnout, protože díky chladu u něj došlo k přirozené reakci a samec se přestal hýbat. Jemu samotnému to sice nevadilo, protože vnitřní tělesné orgány velkých želv si udržují stálou teplotu několik dnů, ale chovatelé nechtěli riskovat a rozhodli se Eberharda dostat domů.

Vzhledem k tomu, že ani na lákání své milované chovatelky dopoledne opět nereagoval, nastoupili odpoledne silní ošetřovatelé. Přenést více než 230 kilo vážícího Eberharda, je totiž práce pro čtyři mohutné muže. Včera sice bylo celý den zataženo, ale naštěstí právě v tu chvíli vysvitlo asi na půl hodiny slunce, Eberhard „roztál“ a začal se hýbat sám. Dobrovolně následoval ošetřovatelku Natašu Velenskou domů, i když to připravení silní muži raději ještě jistili.

„Eberharda by už teď náhlá změna teploty neměla zaskočit a tak šel dnes normálně ven. Věřím, že se vrátí domů sám, protože už bude v podvečer cítit chlad. Pokud budou všechny želvy chodit na noc domů, mohou být ve výbězích ještě celé září," říká kurátor Petr Velenský.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom