2. prosince 2022 06:00

Na Sibiři ožil 48 000 let starý virus. Proč to není dobrá zpráva?

Odborníci získali další důkaz, že klimatické změny můžou otevřít pro lidstvo nebezpečnou Pandořinu skříňku desetitisíce let starých patogenů, se kterými si nebudeme vědět rady.

Nově objevený virus je, jak se zdá, světový rekordman. Odborníci ho spolu s několika dalšími našli hluboko v sibiřském permafrostu, kde uvízl ještě v průběhu Doby ledové, a i po takhle dlouhé době, 48 tisících letech, jej bez problémů oživili. Riskantní výzkum dokázal jedno – pokud bude permafrost dál rozmrzat, má se lidstvo pravděpodobně na co těšit.

Pandořina skříňka

Ve studii, kterou ještě čekají revize dalších, nezávislých vědců, výzkumníci přibližují, jak ze získaných vzorků trvale zmrzlé půdy získali, identifikovali a oživili dohromady 13 různých virů. Tři z nich byly například staré okolo 27 tisíc let. Pocházely ze vzorků zmrzlého mamutího trusu a srsti a dostaly jména Pithovirus mammoth, Pandoravirus mammoth a Megavirus mammoth. Další, Pacmanvirus lupus a Pandoravirus lupus, pocházejí, jak už název napovídá, z obsahu žaludku v permafrostu zamrzlého sibiřského vlka.

Pro člověka tyto konkrétní viry nejsou nebezpečné, infikují améby, jde ovšem hlavně o varování do budoucna. Je totiž možné, ba, jak ukazují tyhle výzkumy, dokonce pravděpodobné, že se z tajícího permafrostu budou postupně uvolňovat různé mikrobiologické hrozby. A zdaleka nemusí jít jen o viry způsobující lidské choroby, může jít i o další patogeny schopné poškodit třeba úrodu, proti nimž budou současné rostliny extrémně vnímavé. Nedávno jsme také psali o v permafrostu objeveném, oživlém, desetitisíce let starém organismu, který dokáže ukrást cizí DNA. Sibiřský permafrost je zkrátka takovou Pandořinou skříňkou, a jak všichni víme, bylo by lepší, kdyby zůstala zavřená.

Zdroj: bioRxiv.org

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom