Elixír mládí? Ruský vědec si píchá do těla prastarou bakterii, která má prodlužovat život
O věčném mládí a zdraví sní spousta lidí. Doposud se jednalo o svatý grál vědy a většina lidí se smířila s tím, že se ho nikdy nepodaří objevit. Nedávno se však objevil nadějný adept – bakterie ze zamrzlé země.
Elixír mládí, fontána života, lék proti stárnutí. Lidská touha po nesmrtelnosti a neutuchajícím zdraví je stará, inu, jako lidstvo samo. Jenže zatímco většina společnosti se se svou smrtelností časem smíří, někteří se přirozený koloběh života snaží nějak obejít. Ruský geokryolog (vědec zabývající se oblastmi se zamrzlou půdou) Anatolij Broučkov si v posledních letech vysloužil nemálo kontroverze právě za snahu přírodu přechytračit. A to pomocí jediné bakterie.
Ruský elixír mládí
V roce 2009 se totiž v ruském permafrostu podařilo identifikovat zajímavou bakterii s názvem Bacillus F, jejíž stáří bylo odhadnuto na neuvěřitelných tři a půl milionu let. Bakterie takto dlouho přežila v nehostinných podmínkách ruské tundry, čímž vědce okamžitě zaujala. Poté, co se podařilo rozklíčovat její DNA a bylo provedeno několik úspěšných pokusů na myších, se Broučkov rozhodl vydat na hranici vědecké etiky a sebeobětování.
U myší se totiž zlepšilo zdraví, a dokonce i reprodukční schopnosti. Broučkov se rozhodl bakterii aplikovat do svého těla a sledovat, co se bude dít. Podle jeho vlastních slov se nejednalo o nic nebezpečného, jelikož se prý bakterie vinou dlouhodobého rozmrzání permafrostu beztak dostala do sibiřské vody, již pijí kupříkladu obyvatelé tamějšího Jakutska. A za zmínku určitě stojí, že přestože tito Rusové čelí teplotám kolem –50 °C, dožívají se nečekaně vysokého věku.
Bakterie jako cesta?
A samotný Broučkov se prý v posledních několika letech, během nichž si pravidelně aplikuje další dávky bakterie do těla, cítí výborně. Nebyl nemocný, naopak je soustředěnější a produktivnější. Nikdo stále neví, proč se tohle děje – zatím se zdá, že odolnost bakterie se dokáže přenést i na další živé organismy, ať už se jedná o myši, či lidi. Ale princip příznivého vlivu bakterie na organismus se stále ještě musí vyzkoumat.
Přestože se zatím tedy neprokázaly žádné negativní důsledky pro lidské tělo, rizika jsou nemalá pro psychiku. To dokazuje případ šestačtyřicetileté Němky známé pouze pod přezdívkou Manoush. Ta má za sebou neslavnou historii plnou plastických operací, na nichž se ve své honbě za věčným mládím stala závislá. A tak jakmile se dozvěděla o existenci kouzelné bakterie, která by ženě posedlé strachem ze stařeckého vzezření mohla zajistit mladistvý vzhled, neváhala. A to dokonce i přes výslovné nedoporučení Broučkova, jemuž nepřišlo etické dávat ženě stále ještě neprozkoumaný lék. Lidská touha po kráse a mládí je však nezastavitelná, a tak si žena bakterie stále aplikuje a údajně se cítí skvěle. Inu, kdo chce kam…