8. ledna 2022 05:00

Jaký je maximální možný věk člověka? Konečně známe odpověď

Existuje mnoho receptů, jak se dožít vysokého věku. Vědci nyní dali jasnou odpověď, kam až sahají možnosti současného lidského těla.

Zatím se nejvyšším dosaženým věkem chlubí Jeanne Louise Calment, která žila neuvěřitelných 122 let a 164 dnů. Jedná se přitom o jediného člověka, který žil déle než 120 let a u něhož byl věk úředně ověřen. Obecně se soudí, že sklony k dlouhověkosti mají Japonci, a to díky stravě i životního stylu. Ostatně nejstarší žijící ženou v roce 2021 byla japonská rodačka Kane Tanaka, která v lednu 2022 oslavila již 119. narozeniny.

V případě Francouzsky Jeanne šlo však spíše o genetické dispozice, neboť i někteří z jejích příbuzných se dožili vysokého věku. Otec téměř stovky a matka 86 let, což bylo na tehdejší dobu skutečně mnoho. Lidské tělo má ovšem své biologické limity, které nelze překročit.

Maximum je 150 let

Prestižní časopis Nature Communications publikoval studii, v níž se autoři zaměřili na markery v krvi, podle kterých určili, že limity lidského těla, a tedy i maximální možný věk se pohybuje v rozmezí 120–150 let. Odborníci přiznávají, že se jedná o odhad, neboť nejvyšší hranici se zatím nikdo ani nepřiblížil, jde však o odhad na základě reálných čísel. Vědci analyzovali datové soubory z USA, Velké Británie a Ruska, které obsahují anonymizované lékařské údaje pro více než 500 000 lidí. Využili data z jednoduchého krevního testu, který jednotlivci podstoupili několikrát v průběhu několika měsíců.

Podle všeho se ve výše uvedeném vysokém věku tělo přestane z onemocnění a zranění zotavovat. Ve hře je slábnoucí schopnost fungování červených i bílých krvinek. V zásadě jde o poměr dvou typů bílých krvinek zajišťujících imunitu, tedy boj proti chorobám, a mírou variability červených krvinek. Obojí se s věkem mění. Zároveň je jasné, že na délce dožití se podílí obrovské množství faktorů. Od typu zaměstnání přes životní styl až po genetické dispozice, které se plošně v populaci zatím měnit nedají.

Podle vědců se nedá obecně říct, kdy přesně zemřeme. „S jistotou můžeme pouze říct, že zemřeme,“ říká Judith Campisi, profesorka na kalifornské Buck Institute for Research on Aging. Nejstaršího žijícího živočicha na planetě, Arktiku islandskou, tedy ještě nějaký čas nepřekonáme. Ta se totiž dožívá až 500 let.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom