5. března 2018 12:57

Lvice v Africe roztrhala turistku. Viník: slavný zaříkávač lvů Kevin Richardson

Kevin Richardson žije se lvy. Tragédie ukázala temnou stránku podobného přístupu.

Tento týden došlo v Jižní Africe k hrozné tragédii. Lvice zabila a roztrhala mladou ženu. Vyšetřování ukázalo, že tím, kdo za to může, je slavný Kevin Richardson, známý jako zaříkávač lvů – jeho dokumenty vysílala i Prima ZOOM.

Kdo je Kevin Richardson?

Kevin Richardson svoji kariéru zasvětil porozumění, záchraně a životu po boku těchto majestátních šelem. V Jižní Africe vede soukromý park nazvaný Království bílého lva, kde se stará o několik smeček – jak napovídá název, jedna z nich je dokonce tvořena těmi nejvzácnějšími, bílými lvy. Na zdejším území ale žijí i hyeny nebo gepardi. Kevin dokáže se zvířaty žít, koupat se se lvicemi, mazlit se s mláďaty a bojovat s dominantními samci. Jeho úkolem ale není užívat si: na provoz parku musí neustále shánět finance a ve smečkách musí udržovat relativní klid.

Nehoda není náhoda. Ani v případě útoku lva

Právě on se o lvici totiž měl starat. Na svém facebookovém účtu přiznal, že se společně s dalším zkušeným kolegou vydal se třemi lvy na procházku do rezervace Dinokeng Game Reserve. Jeden ze lvů, mladá lvice, ale spatřila impalu, kterou se vydala lovit – jenže v zápalu loveckého instinktu nakonec šelma zabila mladou ženu, která se nacházela několik kilometrů od Richardsona.

Podle Richardsona bylo vše v naprostém pořádku, přijal všechna bezpečnostní opatření, aby se nemohlo nic špatného stát. Ale stejně to skončilo smrtí – turistka zemřela poté, co ji zle potrhanou přenesli právě do kempu, který provozuje Zaříkávač lvů. Richardson je podle vlastních vyjádření smrtí mladého člověka zdrcený. „Nebyla hostem v kempu, ale doprovázela své přátele na pohovor s managementem kempu,“ vedl. „Než park opustila, ještě si před parkem pořídila několik fotek – a pak přišel útok.“

Policie tuto tragickou událost vyšetřuje – zatím nemá výsledky, konstatovala jen, že přátelé oběti jsou nesmírně traumatizovaní; lvice roztrhala ženu přímo před jejich očima.

Kde se stala chyba?

Na posouzení viny je ještě brzy, počkejme na vyšetřování policie – ale řada biologů a etologů už delší dobu varuje, že chování lidí, jako je Richardson, je rizikové. Zaříkávač totiž lvy v podstatě chová a žije s nimi – sice je nijak cíleně nekříží, ale šelmy na jeho pozemcích žijí ve zcela nepřirozeném kontaktu s člověkem.

Podle biologů je problém v tom, že zatímco normálně se šelmy člověka bojí, pokud si na něj prostřednictví konkrétní osobnosti, jako je třeba Richardson, zvyknou, přirozené zábrany ztratí. Pochopí intuitivně, že strach mít nemusí, protože člověk je slabý a prakticky bezbranný – a mohou toho využít.

Na svém facebookovém profilu na to upozornil například slavný nizozemský etolog Frans de Waal, podle něhož by se takto vychovávaná zvířata neměla „nikdy dostat do volné přírody, jinak mohou představovat zvýšené nebezpečí pro lidi“.

Web Slate.com varoval před popularitou celé řady těchto populárních osobností – mohou v lidech vytvářet nezdravé představy o divokých zvířatech a jejich „ochočitelnosti“. Richardson se tomu brání slovy: „Vždycky najdete lidi, kteří budou pozorovat ostatní a uvěří, že by dokázali to stejné.“ Ale je to jen menšina, většina lidí je podle Richardsona dostatečně inteligentní na to, aby této nebezpečné iluzi nepodlehla. Afrika se pro zvířata zmenšuje a tahle zpráva moc přátel mezi moderními kolonisty nenadělá.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom