12. března 2020 15:45

PŘEHLEDNĚ: Všechna opatření nouzového stavu v Česku i s časy, kdy začínají

Vláda se rozhodla na území České republiky vyhlásit nouzový stav s platností od 14 hodin 12. března 2020 – a to na dobu 30 dnů. Češi nesmí cestovat do 12 zemí Evropy a dále Číny, Jižní Koreje a Íránu, občané těchto států se k nám nedostanou.

Ve snaze omezit další šíření nového koronaviru na svém mimořádném zasedání vláda České republiky přijala hned několik významných opatření, která se dotknou všech obyvatel Česka i českých občanů v zahraničí. Týká se to hlavně cestování, restaurací a stravování a také trávení volného času.

PŘÍZNAKY A PŘENOS KORONAVIRU ::: MAPA KORONAVIRU

Odkdy bude co platit:

Čtvrtek 12. března 14.00

Nouzový stav vyhlásila vláda s platností od 14 hodin 12. března 2020 – a to na dobu 30 dnů, což je maximální lhůta, na kterou lze nouzový stav vyhlásit bez souhlasu Poslanecké sněmovny. Toto opatření tak začalo platit téměř přesně v okamžiku, kdy s ním po zasedání vlády předstoupil premiér Andrej Babiš před novináře.

Pátek 13. března 6.00 ráno

Už od brzké ranní hodiny platí zákaz konání kulturních, společenských, sportovních, náboženských a dalších podobných akcí s účastí nad 30 osob. Výjimkou jsou pohřby a také schůze a zasedání ústavních orgánů a veřejných osob, například soudů, na základě zákona. Dosavadní limit 100 osob na jednu akci se tak snížil na méně než třetinu.

V 6.00 se také zavřou posilovny, wellness centra, solária, koupaliště, bazény a akvaparky, knihovny, kluby a další podobná zařízení. Venkovní sportoviště zůstávají otevřená.

Od stejné ranní hodiny se také zakazuje provoz restaurací a všech občerstvovacích zařízení v nákupních centrech s plochou nad 5000 m2, a to po celý den.

Pátek 13. března 20.00

Vzhledem k tomu, že vláda zakázala vstup do restaurací, barů a nočních klubů od 20 hodin večer do 6 hodin ráno, musí být tato zařízení v pátek večer uzavřena. Otevřít se tím pádem mohou zase v sobotu v 6 hodin ráno.

Pátek 13. března 24.00

O půlnoci z pátku na sobotu zavádí Česko ochranu hranic s Německem a Rakouskem. Ty bude možné překročit automobilem na čtyřech přechodech s Rakouskem a sedmi s Německem. Kromě toho bude možné v rámci malého pohraničního styku překročit hranice s oběma státy na dalších třech, respektive čtyřech přechodech. Při tom se ale budete muset prokázat potvrzením od zaměstnavatele o práci v zahraničí.

Otevřené hlavní silniční přechody s Německem: Strážný – Philippsreut Pomezí nad Ohří – Schirnding Rozvadov-dálnice – Waidhaus Folmava – Furth im Wald Železná Ruda – Bayerisch Eisenstein Krásný Les – Breitenau Hora Sv. Šebestiána – Reitzenhain

Hraniční přechody s Německem pro malý pohraniční styk: Všeruby – Eschlkam Jiříkov – Neugersdorf Vojtanov – Schönberg Cínovec – Altenberg

Otevřené hlavní silniční přechody s Rakouskem: Dolní Dvořiště – Wullowitz České Velenice – Gmünd Hatě - Kleinhaugsdorf Mikulov – Drasenhofen

Hraniční přechody s Rakouskem pro malý pohraniční styk: Vratěnín – Oberthürnau Valtice – Schrattenberg Nová Bystřice – Grametten

Stejně tak od půlnoci z pátku na sobotu vláda zakázala přepravu cestujících ve vozidlech nad 9 osob. To znamená, že po této lhůtě se Češi do Česka mohou vracet už jen osobními auty, případně letadly. V provozu zůstávají pražská letiště Ruzyně a Kbely. Autobusy a vlaky naproti tomu hranice České republiky už nepřekročí.

Vláda také zakázala vycestovat do 15 rizikových zemí, jsou mezi nimi Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Nizozemí, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Belgie, Dánsko, Francie a Velká Británie. Stejně tak občané těchto států se k nám nedostanou s výjimkou těch, kteří u nás mají trvalý pobyt (nebo dočasný pobyt nad 90 dnů).

Slovensko rozhodlo podobně

Podobná opatření dnes vyhlásilo také Slovensko. To ale uzavřelo hranice včetně mezinárodních letišť a přerušilo mezinárodní vlakovou dopravu. Zavřené jsou tam restaurace a bary, společenské a kulturní akce jsou zrušené. V praxi to znamená, že se Češi na Slovensko už nedostanou.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom