22. září 2018 06:00

Kolumbie má velký problém - turisté do této země jezdí za kokainem

Mendellínský kokainový kartel táhne i po smrti Pabla Escobara. Ceny kokainu jsou tam neuvěřitelné

Kokain a Medellín

Kdo by neznal jméno Pablo Escobar. Byl největším narkobaronem v historii a díky jeho válce vůči kolumbijské vládě byla poznamenána v osmdesátých letech celá Kolumbie. Kokain byl, a stále je národním produktem této země a i přes značnou snahu Spojených států se na tomto faktu dodnes moc nezměnilo. Escobarovo rodné město Mendellín utrpělo nejvíce a to nejen na pověsti. Místní lidé se tu báli a stále bojí i přesto, že počet vražd klesl ze 375 / 100 000 obyvatel v roce 1991 na 20,17 / 100 000 obyvatel v roce 2017.

Kokaturismus

Právě v Mendellínu vzniknul nový druh turismu, kterému se přezdívá kokaturismus. Dobrodruzi chtějí poznat rodné město Pabla Escobara a především vyzkoušet kokain ve městě, ve kterém na vás jeho “odkaz” dýchne téměř na každém kroku. Turistický boom od roku 2006 zvednul o 250%. Téměř každý hostel v Mendellínu nabízí výpravy za Pablem Escobarem a během těchto výprav se dokonce můžete dozvědět, kde se dá sehnat ten nejlepší kokain.

Pokud někoho nezajímá osoba Pabla Escobara, tak i přesto má velký důvod Kolumbii popřípadně Mendellín navštívit. Samozřejmě je tím důvodem kokain a především jeho cena v této zemi. Jeden gram totiž přijde na 3 americké dolary, kdežto v Evropě či Spojených státech je to už dolarů 60. Pokud se podíváme dále, tak třeba v Austrálii a na Novém Zélandu se cena pohybuje v rozmezí 200 až 300 dolarů. To už je pro uživatele pádný důvod se do Kolumbie vydat.

Vláda zvýšení prodeje kokainu nevědomky umožnila zákonem, který vydala v roce 2012. Tehdy dekriminalizovala držení malé dávky jakékoliv drogy pro osobní užití. To co platí u nás pro marihuanu, tak platí v Kolumbii i pro kokain. Hned se toho chytili pouliční dealeři, kteří nabízejí turistům kokain na ulicích i v klubech. Nemají při sobě samozřejmě ohromné množství, ale jen tolik, aby jim nehrozilo riziko zatčení. Prodej úspěšně kvete i díky nečinnosti policistů. Mnoho návštěvníků Mendellínu popisuje, že policisté se raději otočí jinam, pokud uvidí, že někdo nabízí drogy na prodej. Zajímavé je, že při brzké návštěvě klubu u turistů veřejně bílý prášek nikde neuvidíte, ale samozřejmě když noc pokročí, tak se s ním nikdo netají a najdete rozsypané kousky všude možně, především na toaletách. Dá se říct, že jít “pařit” v Kolumbii bez dávky kokainu je nemyslitelné.

Chudoba v Kolumbii zapříčinila nárust pěstování koky, na které zbohatla spousta lidí a díky nim se lidé z nižších tříd měli podstatně lépe. Tedy lépe, než jim mohla zajistit jejich vláda. Pablo Escobar toho dokázat využít a zanechal za sebou odkaz, který si tato země nese dodnes. Přiznejte sami, že spojení Kolumbie a kokain k sobě patří a bohužel ještě dlouhé roky nevymizí. Je smutné, že i když se dokázalo téměř vymýtit šílené vraždění gangů mezi sebou, tak proti kokainu se zde tak vehementně nebojuje. Přeci jen každý americký dolar z cestovního ruchu se hodí.

Text: Vít Kosina

Aktuálně můžete film na téma života tohoto mafiána Escobara získat v naší videopůjčovně.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom