28. dubna 2023 11:40

Kde najít na 1. máje rozkvetlou třešeň? Možná vám pomůže mapa stromů

Nejprve pálení čarodějnic večer před filipojakubskou nocí a hned ráno 1. května cesta k nejbližší rozkvetlé třešni. Tak vypadá itinerář zamilovaných párů na přelomu dubna a května.

Změny klimatu a na ně navázané výkyvy počasí si pohrávají i s tradičními zvyky. Muži by 1. května rádi políbili své ženy pod nejbližší rozkvetlou třešní, kde ale takový strom vzít? Nabízíme hned tři řešení.

Rada první – nehledejte třešeň, dívejte se po jabloni nebo sakuře

Pokud už by byla většina třešní odkvetlých, musíte si poradit jinak. Třeba jabloň domácí (Malus domestica) kvete v dubnu až květnu a obvykle odkvétá až po třešních. Sakura, jinak třešeň pilovitá (Prunus serrulanta), patří do stejného rodu slivoní (Prunus) jako u nás běžnější třešeň ptačí (Prunus avium) nebo v sadech pěstované odrůdy třešní určených ke konzumaci.

Rada druhá – zkuste mapu stromů

Ovocných stromů je v ní sice menšina, při jejím studiu ale možná ve svém okolí objevíte další „zelené“ poklady. Na tvorbě mapy se podílejí profesionální i amatérští dendrologové a mapování stromů se neustále vyvíjí.

Rada třetí – vyrazte do kopců

Velká nadmořská výška nebo mrazové kotliny se s pěstováním třešní moc neslučují, to ale neznamená, že zde na nějakou nenarazíte. Zatímco ve velkých městech nebo na jihu Moravy se po kvetoucích třešních budete obtížně shánět, v rozlehlých částech Šumavy, v podhůří Krkonoš nebo Krušných hor můžete uspět. Tip od nás – zkuste skalní města s vlastním mikroklimatem.

Kde se vzal zamilovaný máj?

1. květen je s láskou spojován již od nepaměti. Už ve starověkém Římě se slavil svátek, který se nazýval Floralia a byl zasvěcen bohyni jara a plodnosti Flóře. Zajímavé je, že tutéž bohyni za svou patronku považovaly i prostitutky. První květnový den je ale i v dalších starověkých a raně středověkých kulturách spojován se zamilovanými. V českých zemích se tento zvyk udržuje přinejmenším v posledním století, podle některých badatelů je ale mnohem starší. Význam polibku je celkem pochopitelný – kvetoucí strom je připraven k plození, což platí i pro zamilované dvojice.

Zdroj: Stromy pod kontrolou

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom