9. prosince 2023 15:15
Adam Vala

Skončilo poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem. Jeho syn nakonec nepromluvil

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se dnes rodina, přátelé, spolupracovníci, politici, zástupci domácí i evropské šlechty, církevní hodnostáři a další osobnosti veřejného života rozloučili s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel minulý měsíc ve Vídni.

Katolický obřad, který trval dvě hodiny, doprovázely státní pocty. Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, kázání vedl Tomáš Halík, smuteční řeč pronesl prezident Petr Pavel.

Čtěte také: ON-LINE: Černá limuzína s Karlem Schwarzenbergem opustila Hrad. Lidé vůz doprovodili potleskem

Po skončení bohoslužby rakev vynesli z chrámu příslušníci Hradní stráže, sbor v té chvíli zpíval koledu Narodil se Kristus Pán, zaznělo 34 úderů zvonu Zikmund, což byla připomínka 34 let svobodné republiky. Pohřební vůz pak za potlesku přihlížejících na Hradčanském náměstí zamířil na zámek Orlík v jižních Čechách. V tamní rodinné hrobce pozůstalí uloží ostatky zesnulého do hrobky.

Bývalý ministr zahraničí, poslanec, senátor, hradní kancléř Václava Havla a příslušník jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů zemřel 12. listopadu ve Vídni, bylo mu 85 let.

Obřadu, který začal v poledne, se kromě rodiny a přátel zesnulého zúčastnily stovky pozvaných hostů - vedle prezidenta Pavla a jeho ženy Evy dorazili členové vlády i obou komor parlamentu, také bývalý prezident Miloš Zeman. Přijela slovenská prezidentka Zuzana Čaputová i zástupci tří vládnoucích šlechtických rodin z Monaka, Lichtenštejnska a Lucemburska. Zádušní mše se zúčastnili i zástupci domácí i evropské šlechty, diplomaté, lidé z kulturní obce, představitelé významných institucí a další. Stovky lidí sledovaly obřad v chrámu na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí, další doma v přímém televizním přenosu.

Organizace obřadu se řídila přáním zesnulého politika a aristokrata. V katedrále proto zazněla československá hymna, lidové písně Ach synku, synku a Při strážnickej bráně, rovněž svatováclavský chorál, nejstarší česká duchovní píseň Hospodine, pomiluj ny, latinský hymnus Dies Irae (Den hněvu) či na úplný závěr koleda Narodil se Kristus Pán. Rakev byla zahalena do modro-bílé schwarzenberské vlajky, před oltářem byly vystaveny řády Bílého lva a Zlatého rouna i znak rodu. Obětní dary nesli dlouholetí nejbližší spolupracovníci Karla Schwarzenberga Marcela Dvořáková, Michael Pastorek a Filip Štědrý. Čtení přednesl synovec zesnulého Ferdinand. Přímluvy přečetli starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, která pochází z rodu Šterneberků, a blízký Schwarzenbergův spolupracovník a přítel Miroslav Kalousek. V katedrále mluvil i zazpíval salesiánský kněz Ladislav Heryán.

K tématu: Na pohřeb Schwarzenberga dorazil Polívka, Holubová i Topolánek. Ten zaskočil vzhledem

Původně organizátoři oznámili, že v závěru obřadu poděkuje syn Jan Schwarzenberg, nakonec jménem rodiny poděkoval kardinál Dominik Duka, a to za organizaci pohřbu i zesnulému za to, co vykonal pro vlast i své bližní.

Zdroj: ČTK

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom