6. prosince 2023 13:15
Adam Vala

Pohřeb a vystavená rakev Karla Schwarzenberga: Kdy a kde můžete uctít jeho památku

Shrnutí všeho, co víme o posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem.

Před kostelem Panny Marie pod řetězem na pražské Malé Straně, kam byla dnes ráno přivezena rakev s pozůstatky zesnulého Karla Schwarzenberga, čekaly v poledne desítky lidí. Právě od dnešních 12:00 je rakev veřejně vystavena v kostele náležejícím řádu maltézských rytířů. Příchozí lidé dostávají vzpomínkové kartičky s modlitbami, Schwarzenbergovou fotografií a daty narození a úmrtí a s vyobrazením Pražského jezulátka.

Bývalý šéf české diplomacie, poslanec a senátor zemřel 12. listopadu ve Vídni ve věku 85 let. Rakev přivezl do kostela prosklený pohřební vůz kolem 9:15. Podle zpravodajky ČTK byla překryta schwarzenberskou modro-bílou vlajkou. Podle tiskové zprávy k poslednímu rozloučení, zveřejněné na facebookovém profilu Karla Schwarzenberga, je v uzavřené rakvi uložena urna.

Lidé budou moci uctít památku zesnulého politika v kostele do 22:00, ve stejném čase jako dnes bude rakev veřejně vystavena i ve čtvrtek a v pátek. Následně budou pozůstatky převezeny do katedrály svatého Víta na sobotní pohřeb se státními poctami.

Lidé se podle zpravodajky ČTK před rakví na moment zastavují a klaní se. Poté se odebírají ke kondolenční knize, u níž se už krátce po otevření kostela tvořila menší fronta, která ale po několika minutách ustala.

Tabule v kostele připomíná, že Schwarzenberg si místo květin přál dary na podporu Ukrajiny napadené Ruskem a pro řád maltézských rytířů, který se věnuje charitativní činnosti. Přispívat je možné přímo na místě, kromě kasičky je k dispozici i QR kód pro platbu.

K tématu: Schwarzenbergova rakev bude v prosinci vystavena jen pár dnů. Čestnou stráž obstará armáda

V kostele se nachází zároveň z květin vytvořený erb maltézských rytířů, tři věnce se stuhami Senátu, Poslanecké sněmovny a městské části Praha 1.

U uzavřené rakve drží čestnou stráž skauti a členové armády. Situaci u kostela zároveň monitoruje policie. „Od dnešního dne do pátku budeme mít jak my, tak státní policie na místě jednu stálou hlídku,“ sdělila dnes ČTK mluvčí městských strážníků Irena Seifertová.

Poslední rozloučení se Schwarzenbergem, příslušníkem jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě, bude v katedrále svatého Víta v sobotu 9. prosince v poledne. Katedrála bude přístupná jen pro držitele pozvánky od Schwarzenbergovy rodiny, přenos bude dostupný na velkoplošné obrazovce. Do Prahy se na poslední rozloučení sjedou stovky smutečních hostů z Česka i řady zemí světa včetně členů předních evropských rodů nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Mohlo by vás zajímat: Osudové ženy Karla Schwarzenberga. Manželka ho podvedla, milenka plánovala sebevraždu

Po sobotním obřadu budou Schwarzenbergovy pozůstatky uloženy do rodinné hrobky u zámku Orlík.

Zdroj: ČTK, CNN, Facebook Karla Schwarzenberga

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom