23. listopadu 2021 08:15

Je ženský orgasmus zbytečný? Jeho možný smysl sahá až do pravěku

Je orgasmus u žen vůbec k něčemu, anebo je to s ním podobné jako s mužskými bradavkami?

Tomu, proč ženy vůbec prožívají orgasmus, se vědci už nějakou dobu pokoušejí přijít na kloub. Na rozdíl od mužského orgasmu totiž jaksi není k reprodukci třeba. Příroda ale málokdy pracuje bez důvodu.

Pomoc u početí nebo bezúčelný pozůstatek z pravěku

Někteří odborníci mají za to, že jsou orgasmy u žen naprosto bezúčelné a prožívají ho čistě proto, že mužské i ženské tělo „začíná“ v děloze stejně; jinými slovy, ženy podle nich mají orgasmus proto, že jej mají muži. Tuhle teorii ale jiní vědci zpochybňují. „Pro naše těla není výhodné plýtvat energií na věci, ze kterých nemají užitek,“ tvrdí evoluční bioložka Patricia Brennanová. „Tyhle části našich těl mají tendenci se stávat zakrnělými nebo se zmenšují, jako třeba bradavky u mužů, anebo dokonce časem úplně mizí. A to se o orgasmu u žen opravdu říct nedá.Nejenže trvá déle a může se jich opakovat hned několik za sebou, což je u mužů spíš rarita, ale klitoris, jak upozorňuje Brennanová, rozhodně není jen zmenšeninou penisu. Je to složitě vyvinuté ústrojí, z něhož vidíme jen maličkou část. „Podle mě to musí znamenat, že plní nějaký účel.

Někteří vidí zmíněný účel v tom, že pokud žena dosáhne orgasmu při pohlavním styku, spermie se rychleji a snáz dostanou k cíli díky stahování poševních svalů. K závěru, že ženy v dávných dobách pravděpodobně orgasmus k početí skutečně potřebovaly, došli i vědci při výzkumu procesu předávání různých tělesných vlastností mezi generacemi. To ale nevysvětluje, proč ženám zůstal.

Sociální lepidlo

Podle Kimberly Russelové z univerzity v New Jersey je vysvětlení jednoduché, když ženský orgasmus může hrát velmi důležitou sociální roli. Potlačuje totiž stres a utužuje partnerská pouta. Pralidé mohli sex používat k tomu, aby vytvořili skupinu, která lépe drží při sobě, a aby zažehnali konflikty. Něco podobného můžeme koneckonců pozorovat i u dnešních primátů, třeba u šimpanzů bonobo. Že by potěšení mohlo být jediným důvodem, proč se ženy evolucí orgasmu nezbavily, by pak vlastně znělo i celkem logicky.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom