Jsem tvoje stáří, pozvi mě dál – souhrn poznatků, které o stáří doposud víme. Na co se můžete přichystat?
Stáří nemusí nutně znamenat opuštěnost a smutek.
Všichni chtějí žít věčně, ale nikdo nechce být starý. John Lennon tvrdil, že není radno věřit nikomu, komu je přes třicet. On sám se dožil jen čtyřicítky, takže podle jeho vlastní slov byl nedůvěryhodný pouhopouhých deset let.
V souvislosti se stářím je nepříjemně často zmiňována stařecká demence. Můžeme být hrdí na to, že naši vědci proti této život znepříjemňující chorobě aktivně bojují.
Už Alžběta Báthory se podle legendy koupala v krvi mladých panen, aby se udržela mladá a svěží. Krvavý rituál jí nepomohl, nicmnéně myšlenka vpravení "mladé" DNA a starého organismu upoutala zájem vědců a stala se součástí jejich výzkumu.
Kolika let byste se chtěli dožít? Samozřejmě to souvisí s fyzickou kondicí. Nicméně devadesátka je na obzoru.
Děti vylétly z rodičovského hnízda a jeden z partnerů zemřel. Do domova se plíží osamělost – nejen psychický zabiják seniorů.
Jak je to s prací po čtyřicítce? Stíháme jako za mlada, nebo se "odlousloužené" roky podepisují na pohotovosti a potřebě častějšího odpočinku. A co na to vědci? Odpověď najdete tady.
Faktem je, že na sešlost těla jsme připraveni. Více nás trápí sešlost duše. A neplatí to jen pro lidi, ale pro savce obecně.
Se stářím se čím dál více pojí ještě jedna choroba – nepopulární Alzheimer. Ovšem ne každý k ní má předpoklady. I tady vědecký výzkum pokročil, a dokonce u tvora, jenž je člověku nepříjemně podobný. U prasete. Tedy – může mít čuník Alzheimera?
A nakonec dobrá zpráva. Máme klíč ke stárrnutí.
Sestavil: Topi Pigula