21. srpna 2017 13:46

Osamělost je nejhorší choroba na světě. Zabíjí víc než obezita

Osamělost zabíjí, konstatují autoři nové studie.

Přestože je lidstvo propojené díky sociálním sítím lépe než kdy v minulosti, osamělost je v něm rozšířenější víc než kdy předtím.

Jen ve Spojených státech amerických trpí „chronickou osamělostí“ podle této práce přibližně 42 milionů dospělých ve věku nad 45 let. Autoři studie tvrdí, že takto rozsáhlá epidemie strukturní samoty je zásadní hrozbou pro zdraví celé společnosti – její dopad je zřejmě ještě silnější než jeden z největších amerických zdravotních problémů – obezita. Podle nejnovějších dat se situace ještě zhorší; demografické údaje totiž ukazují, že lidé mají stále méně dětí – což je pro vznik chronické osamělosti zcela klíčovým faktorem. K tomu se přidává faktor stárnutí populace – kombinace obou rizik vytváří smrtící mix.

Samotný nepřežiješ

„Být spojený s ostatními je pokládáno za základní lidskou potřebu, bezpodmínečně nutnou pro přežití. Že tomu tak opravdu je, dokládají extrémní případy, jako jsou děti bez rodičů ve svěřenecké péči, jimž chybí kontakt s lidmi – a velmi brzy kvůli tomu umírají. Určitě není ani náhodou, že sociální izolace je odjakživa používána také jako trest,“ upozorňuje jedna z autorek práce, profesorka psychologie Julianne Holt-Lunstadová. „A přesto stále větší část americké populace nyní zažívá pravidelně pocit izolovanosti.“

Její práce, rozsahem největší na světě, byla odborné veřejnosti představena na 125. kongresu Americké asociace psychologů. Autoři této studie využili data ze dvou starších metaanalýz, takže měli k dispozici databázi údajů o více než 300 000 lidech z USA a 3,4 milionů osob z Evropy, Asie a Austrálie. Vědci na základě těchto dat dospěli k závěru, že společenská izolace je velmi častým faktorem spojovaným s předčasným úmrtím. A také zjistili, že naopak kvalitnější společenský život vede k 50procentnímu snížení pravděpodobnost na předčasné úmrtí.

Je rozdíl být sám a osamělý

Asi každý se někdy v životě cítil osamělý, ale dlouhodobá osamělost je podle psychologů zcela jiným druhem problému. Ta vede podle řady zveřejněných prací k obrovskému množství závažných problémů, které navíc jen málokdy přicházejí izolovaně. Jsou jimi špatná kvalita spánku, horší kvalita kardiovaskulárního systému a oslabený imunitní systém. Důsledky se často projevují jako demence, předčasná smrt a obecně horší kvalita života.

Čistě biologické principy tohoto procesu doposud vědci zcela nepochopili, mají ale robustní údaje, které jasně dokazují, že osamělost je smrtící. Vědci doufají, že výsledky jejich výzkumu budou mít co nejrychlejší dopad na reálné kroky lékařů, zdravotních pojišťoven, ale i toho, jak státy i jednotliví lidé plánují důchodové systémy.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom