21. června 2023 06:00

Spřátelil jsem se s vrahem prostitutek, píše tyran Fritzl z vězení. V kontroverzní knize líčí, jak se teď má dobře

V roce 2008 otřásla světem kauza zvaná Amstetten, která vypukla poté, co policie 28. dubna zatkla Josefa Fritzla (87). Ten ve sklepě svého domu dlouhé roky věznil vlastní dceru Elizabeth, s níž zplodil celkem 7 dětí. Právě díky odvaze jednoho z nich se podařilo nejen její ohromné utrpení zastavit. Fritzl byl odsouzen k doživotí, za mřížemi ale píše knihu, z níž už uniklo několik zajímavých úryvků.

Psal se 28. srpen 1984, když Josef Fritzl zavřel svou dceru Elizabeth do sklepa svého rodinného domu. Tehdy teprve osmnáctiletá dívka neměla tušení, že v malém prostoru bez oken stráví celá desetiletí a prožije hrůzy jako z nefalšovaného hororu. Vlastní otec se neštítil svou dceru týrat nejhoršími způsoby.

Policii se podařilo Elizabeth osvobodit až poté, co s Fritzlem zplodila sedm dětí, z nichž jedno zemřelo. Klíčem ke svobodě byla jedna vnuček, nejstarší Kerstin – když měla zdravotní problémy, děda ji vzal do nemocnice, kde lékařům předala vzkaz psaný Elizabeth. Nemocniční personál pak zalarmoval policii.

Ještě než se Elizabeth a jejím dětem podařilo po letech utrpení osvobodit, Josef Fritzl dokázal léta lhát své manželce i nájemníkovi, který si v jeho domě 12 let pronajímal pokoj. Zatímco ženě tvrdil, že do sklepa chodí pracovat a nemá ho tam rušit, nájemníkovi říkal, že hluk vycházející ze sklepa vydává vytápěcí systém.

Elizabeth po dlouhé roky dostávala jídlo jen jednou za tři dny a děti, které tam s ní byly, na tom byly stejně. Tři z nich zvrácený Rakušan vychovával s manželkou, které tvrdil, že je dcera nechala u dveří. Pokud chtěl někoho ze svých vězňů potrestat, odpíral mu jídlo či světlo. Vyhrožoval také, že na pokus o útěk bude reagovat tím, že do sklepa pustí jedovatý plyn.

Kniha a ohromné ego

Josef Fritzl si sice odpykává doživotí, ale čas ve vězení nemarní. Na ošklivém životním příběhu lidí, jež trápil, hodlá vydělat. Píše knihu, v níž popisuje nejen svou minulost, ale také aktuální život za mřížemi. Některé z uniknutých úryvků zveřejnil web Mirror.

„Jsem dobrý člověk a zodpovědný rodinný typ muže,“ zní například jedna z Fritzlových vět. „Chodí mi stovky dopisů, především od žen, které jsou do mě zamilované,“ chlubí se muž usvědčený z únosu, znásilňování, incestu, zotročování a zabití.

Doživotní vězeň také nechápe, proč ho jeho manželka opustila, když zjistila, jaké hrůzy se po celá léta jejich manželství odehrávaly ve sklepě, do něhož nesměla vkročit. Zároveň však tvrdí, že ji stihl podvádět i s dalšími ženami než jen s vlastní dcerou a že po světě má několik nemanželských potomků s ženami různých národností a ras.

Život ve vězení

Leckdo by si mohl myslet, že to někdo s Fritzlovou minulostí bude mít ve vězení těžké a bude se vyhýbat ostatním trestancům, aby vůbec přežil. Fritzl přiznává, že pár spoluvězňů čeká na vhodnou příležitost, jinak si na podmínky za mřížemi ale nestěžuje – a navíc si prý našel dobrého kamaráda.

„Spřátelil jsem se s vrahem prostitutek, který mi tady vaří. Nemůžu toho ale sníst moc, protože nechci přibrat,“ napsal Fritzl. Vzhledem k jeho trestu a povaze úryvků je otázkou, zda se kniha vůbec kdy dostane na veřejnost. Světlo světa totiž nemá už nikdy spatřit ani on samotný.

Zdroj: Mirror

Eliška Reiglová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom