Jak zabíjí radiace: Oblíbená aplikace vám teď ukáže její hodnotu všude kolem nás
Experti k útokům na jaderné elektrárny
V souvislosti s válkou na Ukrajině a ohrožením provozu tamních jaderných elektráren i odstavené černobylské elektrárny vzrostla poptávka po údajích o environmentální radioaktivitě.
Aplikace Windy umožňující sledovat vývoj počasí kdekoliv na světě nově přidala vrstvu zobrazující data nejnovějšího měření ionizujícího záření z 5 000 měřících stanic rozmístěných po Evropě. Hodnota záření je uváděna v jednotce nanoSievert za hodinu (nSv/h). „Super počin! Jednoduše dostupné, hned i s informací o směru větru. Krása,“ komentovala na svém twitterovém účtu novou funkci předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Super počin! Jednoduše dostupné, hned i s informací o směru větru. Krása. https://t.co/psvY7Yh0Jn
— Dana Drábová #KeepCalmAndCarryOn (@DrabovaDana) March 14, 2022
Jednotka Sievert je v podstatě vyjádřením dávkového účinku ionizujícího záření na lidský organismus. Jde o to, jak velkému ekvivalentu rentgenového nebo gama záření jste vystaveni v čase. Podle Dany Drábové jsou u nás běžné hodnoty radiace ve výšce 1 m nad volným terénem 100–300 nSv/h, v závislosti na podloží to ale může být i třikrát více. Člověk běžně z okolí obdrží i více než 3 mSv za rok, tedy přes 0,2 Sv za život. Otrava ozářením přitom nastává při okamžité dávce 1–2 Sv, pro kterou se uvádí desetiprocentní smrtnost po 30 dnech.
Radiologická data jsou shromažďována z Evropské platformy pro výměnu radiologických dat (EURDEP), která umožňuje nepřetržitou výměnu dat mezi 39 zúčastněnými zeměmi z jejich národních radiologických monitorovacích sítí.
Jak zabíjí radiace main Zdroj: iStock
Jak vysoká dávka je smrtelná?
Smrtelná dávka radiace, kterou člověk nepřežije, je od 10 Sv výše – v tomto případě dochází k akutní otravě ozářením se 100procentní smrtností po sedmi dnech. Takto vysoká expozice vede ke spontánním symptomům po 5–30 minutách. Po silné vyčerpanosti a okamžité nevolnosti způsobené přímou aktivací chemických receptorů v mozku po ozáření nastává období několika dní relativní pohody, nazývané latentní fáze. Odumírání buněk v zažívacím a trávicím traktu ale postupně způsobuje masivní průjem, střevní krvácení a ztrátu vody, což vede k elektrolytické nerovnováze.
Smrt nastane s deliriem a kómatem způsobeným selháním oběhu. Úmrtí je prakticky nevyhnutelné a jedinou léčbou je podávání léků utišujících bolest. Pro představu by bezprostředně po výbuchu Černobylu člověk na místě vstřebal 50 Sv za deset minut.
ZDROJ: TechStony