28. listopadu 2017 13:46

Indiana Jones v sukních aneb australská vykradačka hrobů

Indiana Jones byl filmový hrdina, Joan Howard je skutečnou vykradačkou hrobů.

Ne Jones, ale Joan

V podání Harrisona Forda byl charismatický Indiana Jones archeolog, který „vykrádal“ hroby v zájmu vědy, tedy v zájmu poznání, ale nálezy skončí buď v depozitáři vědecké instituce, či jsou popsány ve sbornících, o nichž ví jen zasvěcení. Joan Howard byla soukromá sběratelka, které více než o vědecké bádání, které se zpřístupní veřejnosti, šlo o vlastní sbírku.

Mít za manžela diplomata se vyplatí. Dostanete se do světě a jako bonus nikdo nekontroluje diplomatická zavazadla, takže můžete ze země propašovat takřka cokoliv. Joan Howard se zamilovala do blízkovýchodních artefaktů a měla dost odvahy, aby lezla do temných hrobek a na světlo vynášela stovky let staré památky. Místa, kam její manžel coby diplomat OSN zavítal, ležela mimo jiné na území Palestiny, Egypta, což z hlediska archeologických nálezů jsou dodnes bohaté lokality.

Etický rozměr krádeží

Joan má doma velmi slušnou sbírku čítající neolitické sekery, zbraně dávných Římanů i památky starověkého Egypta. Dnes 95letá žena popisuje svá dobrodružství s nadhledem. Tvrdí, že spouštění se do temnot egyptských pyramid nebo palestinských hrobek se neobešlo bez přítomnosti škorpionů, ale výsledek, tedy „těžba“ artefaktů, jí stál za to. Podle historiků má její sbírka cenu přesahující milion australských dolarů, což činí v přepočtu kolem 16 milionů korun. Její činnost se odehrávala v 60. a 70. letech minulého století, kdy se na etiku podobného počínání hledělo mnohem benevolentněji než dnes.

Pracovník egyptského ministerstva kultury Šábán Abdal Gauad chce vyšetřit, jakým způsobem opustily inkriminované předměty území Egypta, čímž velmi otevřeně naznačil, že nešlo o legální vývoz. V posledních desetiletích si egyptská vláda uvědomila cenu historického bohatství, která se každoročně odráží v přílivu turistů, a je extrémně háklivá na vývoz památek. Britský The Guardian napsal, že „australská vláda potvrdila, že se zabývá případem 95leté ženy z Perthu obviněné z rabování artefaktů ze zemí včetně Egypta.

Pro Australany zůstává „jejich“ Joan Howard hrdinkou, která se nebála spouštět se do hrobních temnot a odnášet předměty z bezprostřední blízkosti koster. Ve vysílání televize ukázala dýku, kterou měla odnést přímo z hrobu římského muže. Aby nepoškodili její hrdinnou image, tak raději moc neřeší etickou stránku jejího počínání. To aktuálně nechávají na Egypťanech.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom