10. října 2022 04:30
Adam Vala

Kosmonaut vyfotil z vesmíru Horu osudu z Pána prstenů. Úchvatný vulkán může znovu vybuchnout

Astronaut vyfotil z Mezinárodní vesmírné stanice místo, kde byl zničen Sauronův Prsten moci. Žádní hobiti či skřeti poblíž nebyli.

Hora osudu je nedílně spojená s Pánem prstenů spisovatele Tolkiena. Dva odhodlaní hobiti na pokraji sil svedli v jejích útrobách poslední souboj s Glumem a zbavili Středozemi Sauronova Prstenu moci, prostřednictvím kterého chtěl získat zpět svou sílu a podrobit si všechny národy.

V případě filmové ságy režiséra Petera Jacksona pak Hora osudu získala i svou zlověstnou podobu, kterou jí propůjčila sopka Ruapehu nacházející se v centru Severního ostrova na Novém Zélandu. A právě Ruapehu vyfotili astronauté z Mezinárodní vesmírné stanice, aby lidem na Zemi poskytli ojedinělý pohled přímo do místa, kde na rozdíl od hobitů selhal Isildur, když se získaného prstenu nebyl ochoten vzdát.

Snímek byl pořízen 23. září 2021 a o rok později jej zveřejnila NASA. Nabízí pohled na horu i část národního parku Tongariro, nejúchvatnější je ale pohled přímo do kráteru. Ruapehu je aktivní stratovulkán, který je v nejvyšším bodě vysoký 2 797 metrů, což z něj činí nejvyšší horu Severního ostrova Nového Zélandu. Stratovulkány jsou často považovány za nejmalebnější pro své svahy, ale jsou také nejsmrtonosnější. Mezi další známé stratovulkány patří japonská hora Fudži, filipínská sopka Mayon a guatemalská hora Agua.

Sonda z kráterového jezera

Poblíž vrcholu Ruapehu leží kráterové jezero Te Wai ā-moe, které je ohříváno hydrotermálním systémem uvnitř sopky, takže zůstává po celý rok teplé. Právě jezero je jedinou geologicky aktivní částí stratovulkánu, která je viditelná na povrchu, a změny v teplotě vody v jezeře i v emisích plynů mohou signalizovat blížící se sopečnou činnost.

Od roku 2011 byla sopka Ruapehu neaktivní, dokud nebyla v březnu 2022 zaznamenána mírná sopečná činnost. Drobné otřesy vedly vulkanology v oblasti k vyhlášení varování před zvýšenou sopečnou aktivitou a sledovali teplotu jezera i vzorky emisí oxidu siřičitého.

V květnu 2022 dosáhla teplota vody nejvyšší hodnoty, tedy přibližně 40 stupňů, ale pak se ochladila na příjemnějších 24 stupňů, aby v červenci klesly teploty i emise natolik, že bylo možné snížit stupeň výstrahy a sopka se opět „přepnula“ do spícího režimu. Kromě toho, že celou situaci provázel opar plný síry, byla v tomto období sopečného neklidu pod sopkou zjištěna magmatická intruze.

To vědcům naznačovalo, že mezi březnem a červnem 2022 pod sopkou pomalu stoupalo magma, ale od té doby se opět zastavilo. V důsledku stoupajícího magmatu vědci vyslovili hypotézu, že se pravděpodobnost erupce v povodí kráterového jezera mohla zvýšit a dál celou situaci sledují.

Zdroj: Popular Science

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom