12. května 2023 12:30
Adam Vala

Nejlepší dokumenty o hokeji, v nichž znovu prožijete nejen Nagano

Nalaďte se na mistrovství světa v hokeji naším redakčním výběrem dokumentárních klasik.

Hokejové mistrovství světa je tady, takže v nadcházejících dnech můžete očekávat zvýšenou frekvenci zpráv o dění v Rize, kde se letos šampionát chystá. Výsledky zápasů, analýzy a predikce přenecháváme našim kolegům ze sportovní redakce, ale máme pro vás materiál, prostřednictvím kterého se můžete na mistrovství náležitě navnadit. Vybrali jsme pro vás pětici velmi povedených hokejových dokumentů, které by vám rozhodně neměly uniknout, pokud se o tento sport zajímáte. A ano, samozřejmě, vzpomínku na Nagano jsme nevynechali.

5) Rudá mašina (2014)

Sovětský a následně ruský hokej patřil tradičně k tomu nejlepšímu, co mohla Evropa na světové scéně nabídnout. S hráči v rudých či bílých dresech se dlouhodobě potýkala nejen reprezentace Československa a později i samostatného Česka, ale takřka každoročně také výběry z Kanady, Spojených států, Švédska nebo Finska. Byla doba, kdy se z ruské sborné stal sportovní nepřítel číslo jedna, na kterého se chtěli všichni vytáhnout. A právě o tom pojednává dokument Rudá mašina, za kterým stojí režisér a scenárista Gabe Polsky. Kromě pohledu na samotný hokej, převážně očima slavného hokejisty a dlouholetého kapitána mužstva Vjačeslava Fetisova, nabízí také širší politicko-společenský kontext a demonstruje, jak silnou součástí národní identity a kultury hokej v Rusku je.

4) 38 (2014)

Dalším strhujícím dokumentem je snímek pojmenovaný jednoduše 38, odkazující na číslo slavného slovenského hokejisty Pavola Demitry. Film Lukáše Zednikoviče a Dana Dangla mapuje Demitrův život a nahlíží na něj nejen jako na vrcholového a úspěšného sportovce, ale také jako na člověka a velmi silnou osobnost. O Demitrovi mluví jeho spoluhráči z reprezentace i klubů, v nichž hrál, a skrze dobové záběry a výpovědi vzdávají hokejistovi hold. Bohužel, úspěšnou kariéru spolu s vlastním životem přetnula Demitrovi a dalším hokejistům tragická havárie letadla, jímž se přepravoval tým Lokomotivu Jaroslavl na zápas do běloruského Minsku. O život vedle Demitry přišli o život také tři čeští hokejisté Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek.

3) Wayne Gretzky - Vysoko nade všemi (1990)

Pokud jste sledovali hokej v devadesátých letech, jména jako Lemieux, Hull, Yzerman, Sakic, Roy, Messier nebo například Forsberg vám musí naskakovat úplně automaticky. Stejně jasně, jako jméno jednoho z nejlepších hokejistů všech dob, kterým byl bez dlouhého přemýšlení Wayne Gretzky. Pokud se chcete dozvědět víc o jeho životě, a přitom si chcete zavzpomínat na dobu dávno minulou, doporučujeme vám dokumentární film Wayne Gretzky - Vysoko nade všemi, který byl natočen už v roce 1990. Ačkoliv měl tehdy Gretzky před sebou ještě devět let aktivní kariéry, rozhodně už bylo z čeho vycházet a co obdivovat. Třeba sezónu 1981-82, kdy nastřílel 92 gólů nebo sezónu 85-86, v níž nasbíral neuvěřitelných 163 asistencí a na konci základní části připsal 215 kanadských bodů. Dokument si navíc vybírá specifický moment, v němž mohl Gretzky překonat legendárního Gordieho Howea, a je možné, že se mu to v dresu Los Angeles Kings povede proti Edomtonu, za který hrál nepřetržitě deset sezón od roku 1978.

2) Nagano 1998 - hokejový turnaj století

Přesuňme se k českým hokejistům a jejich dosud zřejmě nepřekonanému úspěchu. Řeč je pochopitelně o olympijských hrách v Naganu, na nichž výběr trenéra Ivana Hlinky dosáhl až na nejvyšší příčku. Připomínat vám jednu z nejsilnějších sportovních událostí naší země, zřejmě není třeba, pokud si však chcete paměť osvěžit a hlavně si znovu po dlouhých letech alespoň částečně prožít všechny důležité momenty, máte šanci s tímto dokumentem. Vznikl v Česku, už v průběhu památného roku 1998 a řadí s k těm nejlepším ve smyslu autentického zachycení všeho důležitého.

1) Pásky z Nagana (2018)

Skončit ovšem nemůžeme žádným jiným dokumentem, než jsou Pásky z Nagana. Režisér Ondřej Hudeček přichystal na 20. výročí fenomenální film plný do té doby neviděných záběrů ve vysokém rozlišení, které vznikaly zcela mimo režie televizních přenosů, a dokázal před kameru dostat všechny důležité aktéry, kteří o úspěchu v Naganu mohli po letech promluvit. Film je ke zhlédnutí zdarma na stránkách olympijských her, je veden dvojjazyčně - v češtině a angličtině - a je v mnoha směrech tak emotivní, jako bylo vítězství proti Rusům samotné. Po tomhle dokumentu si nebudete přát nic jiného nežli další medailový úspěch českého týmu.

Zdroj: Autorský text

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom