17. května 2018 11:19

Hlasování o největší fiktivní osobnost dopadlo podle očekávání

Český smysl pro humor se opět projevil

Kdo je TOP fiktivní osobnost?

Na webu Prima ZOOM proběhlo hlasování o největší fiktivní osobnost. Dopadlo podle očekávání. Když se v minulosti největším Čechem nemohl stát Jára Cimrman, u nás na webu se mu to povedlo. Jako nejpopulárnější fiktivní osobnost získal zlatou medaili, následován v těsném závěsu praotcem Čechem a třetí příčku obsadil… dobrý voják Švejk.

Každý, kdo se pokusil vysvětlit cizincům pointu některého z typicky českých vtipů, narazil na problém specifičnosti našeho smyslu pro humor. I proslavený Josef Švejk, který dal jméno celému „odvětví“ chování, tedy „švejkování“, byť byl mnohokrát přeložený, přece jen našincům přinese více zábavy. Nebo se snad nezasmějete, když slyšíte baronku ve vojenském špitále švitořit: „Wo ist ten fojak Schweik? Český fojak, dobra fojak. Kripl foják, já moc rát mít česky Rakušan. Já číst všechno f nóviny. Já vám přinést papat, kusat, cucat, kouržit a bumbat.“

Cimrmanovy hlášky.

Vypadá to, jako kdyby „mistr“ minulými citáty vtipně reagoval na aktuální dobu. Například o facebookových statusech se do říci, že „každé zbytečné slovo je zbytečné“.

Je vidět, že patří k nejateističtějšímu národu světa, byť se přiznává ke strachu z božího hněvu: „Jsem bezvýhradný ateista, až se bojím, že mě Pánbůh potrestá.“ Ví, že historické učebnice píší vítězové, takže nikoho nepřekvapí, že „historická bitva často napáchá větší škody v učebnici než na válečném poli“.

Je nejen ateista, ale i milovník piva, protože ví, že „lepší pivo v žaludku, nežli voda na plicích“.

Je typickým příslušníkem národa, který ví, že „co v Tanvaldu zavrhováno, bude v Praze aplaudováno“.

A nakonec i jedno „zoomovské“ téma, tedy věda: „Vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“

Text: TP

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom