15. října 2015 06:00

FOTOGALERIE: Ledním medvědům se při páření lámou penisy. Může to být i problém pro lidi

Lední medvědi mají problémy se sexem. I díky člověku. Lámou se jim totiž kosti v penisech. To se chlapovi se stát nemůže.

Lidé otravují ledním medvědům zdroje potravy už desetiletí. Výsledky se objevují až nyní, ale o to intenzivněji. Vědci ze dvou dánských univerzit popsali, jak se úroveň chemikálií nazývaných polychlorované bifenyly (PCB) projevuje na sexuálním životě medvědů.

Kost v penisu

Medvědi mají, na rozdíl od člověka, penisovou kost, která jim pomáhá lépe penetrovat samici – podobně to má celá řada savců, zejména ti, kteří mají při páření komplikovanější situaci. Páření na ledových krách při teplotách -40 stupňů se jistě za komplikované označit dá.

Kvůli PCB se stává os penis (kost penisová) ledních medvědů příliš křehkou a při páření se může kost dokonce i zlomit. Penis je pak příliš měkký a nakloněný na stranu na to, aby se podařil úspěšný koitus. Změny na medvědím páření jsou pak jasné – populace neplodných samců sice dál bojuje s ostatními samci o samice (a často v těchto bojích vítězí), ale samotný pohlavní styk je potom nemožný, tudíž noví medvědi se nerodí. Výsledky této práce byly zveřejněné v odborném časopise Environmental Research.

Pro medvědy se to stalo tak velkým problémem především proto, že v Arktidě, kde žijí, je koncentrace PCB nejvyšší na planetě. Polychlorované bifenyly jsou skupinou velmi odolných látek vznikajících chlorací bifenylů. PCB se začaly masově používat ve 30. letech 20. století v USA odtud se pomalu rozšířily do celého světa. Používaly se jako běžná aditiva v barvách, lacích, hydraulických zařízeních, či teplonosných médiích. Byly náplní transformátorů, kondenzátorů a dalších zařízení.

Zákaz tu je, ale přišel pozdě

Teprve, když se ukázalo, jak nebezpečné jsou, začaly se zakazovat – ale to již bylo pozdě. Rozšířily se do těl predátorů, zejména těch vrcholových, a protože jsou PCB velmi odolné a kumulují se v tucích, jen tak z nich nezmizí. Z těl medvědů se mohou dostat i do těl lidí – Inuitové tradičně a stále ještě se medvědy živí. Není tedy nemožné, aby se extrémní koncentrace PCB z těl medvědů dostala i do lidských organismů. Zda a jak se to projeví, si vědci zatím nejsou jistí...

text. MK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom