17. července 2019 12:28

Festival Hrady CZ tento pátek a sobotu dobude Kunětickou horu, vrací se kapela Kryštof

Víkend 19. a 20. července bude na Kunětické hoře ve znamení hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ. Po šesti letech na festivalu vystoupí i kapela Kryštof.

Hrad Kunětická hora tento pátek a sobotu 19. a 20. července dobude hudebně-kulturní festival Hrady CZ. Páteční program na Kunětické hoře nabídne koncerty Michala Hrůzy, Arakainu a Lucie Bílé, Anny K. či kapely Rybičky 48. V sobotu se mohou fanoušci letní hradní tour těšit na kapelu Kryštof, která se na Hrady CZ vrací po šesti letech, No Name, Mirai, Harlej, ale také Marpa & Troublegang nebo Wohnout a další interprety a skupiny.

Pohnuté osudy Kunětické hory

Charakteristickou dominantu rovinatého Pardubického kraje tvoří odedávna vrch s doloženým osídlením již v období pravěku – nyní známý díky hradní památce Kunětická hora. Existencí rozsáhlého středověkého hradu lze předpokládat od 2. poloviny 14. století. Strategicky významný hrad se stal známým v době husitského hnutí, kdy byl obsazen husitským hejtmanem Divišem Bořkem z Miletínka. V roce 1491 Kunětická hora přešla do majetku Viléma z Pernštejna a do roku 1548 byla provedena největší přestavba hradu v pozdně gotickém a renesančním duchu. Na konci třicetileté války byla Kunětická hora dobyta švédskými vojsky.

Vypálený a vypleněný hrad pak začal rychle podléhat zkáze, kterou uspíšila i těžba kamene trvající až do počátku 20. století. Přes veškeré snahy v 19. století se nepodařilo zajistit záchranu chátrajícího hradu. Jeho obnova byla zahájena teprve ve 20. století a další etapa záchranných a průzkumných prací pokračovala po 2. světové válce.

Kapely, karneval i fotosoutěž

V pátek se areál na pastvinách pod hradem Kunětická hora se dvěma stagemi otevře v půl čtvrté odpoledne a od půl páté se představí lokální kapela My Chemical Romance Revival. Dále se návštěvníci mohou těšit na koncert Sto zvířat, Mydy Rabycad nebo The Agony. V sobotu se areál otevře v deset hodin dopoledne a areál dále rozezní Jelen, Kamil Střihavka & The Leaders!, Visací zámek, Dymytry, PSH nebo Trautenberk. Sobotní program dále nabídne koncerty Elišky Buocikové nebo zpěváka a kytaristy Romualda Klemma.

Díky spolupráci s Národním památkovým ústavem je v ceně festivalové vstupenky i sobotní vstup na prohlídkové okruhy hradu Kunětická hora zdarma. Pro kreativní návštěvníky je připraven tradiční hradní karneval, který vyvrcholí v pátek ve 21 hodin, nejlepší masky mohou vyhrát i vstupenky na další ročník festivalu Hrady CZ. Milovníky fotografie zase potěší hradní fotosoutěž, ve které mohou zájemci soutěžit se svými fotkami z festivalu a vyhrát hodnotné ceny. Veškeré informace k festivalu na www.hradycz.cz a vstupenky lze zakoupit zde.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom