31. července 2019 15:40

Festival Hrady CZ putuje na Rožmberk nad Vltavou, vystoupí zde Kryštof či Mirai

Okolí hradu Rožmberk nad Vltavou tento pátek a sobotu rozezní festival Hrady CZ.

Hrad Rožmberk nad Vltavou byl založen ve druhé čtvrtině 13. století Vokem z Prčice, který se od roku 1250 psal "z Rožmberka". Jádrem raně gotického Horního hradu byla vysoká štíhlá věž postavená na nejvyšším místě ostrohu, při níž stál palác obehnaný hradební zdí a příkopem. Roku 1522 Horní hrad vyhořel a zůstala zachovaná jen věž Jakobínka. Ve třicátých letech 14. století nechal Jindřich z Rožmberka postavit Dolní hrad.

Roku 1420 byl Rožmberk zastaven pánům z Walsee, po polovině 15. století vyplacen, v roce 1556 obnoven. Roku 1600 předal Petr Vok z Rožmberka hrad synovci Janu Zrinskému, po jeho smrti jej získali Švamberkové a po bělohorské konfiskaci Buquoyové. Hrad byl několikrát opravován a přistavován v první polovině 17. a 18. století. V letech 1840–1857 proběhla důkladná přestavba v duchu romantické gotiky. Dolní hrad je dvoupatrová podélná budova s původním palácem.

Okolí hradu Rožmberk nad Vltavou tento pátek a sobotu rozezní festival Hrady CZ. Páteční program na Rožmberku nad Vltavou nabídne koncerty Anny K., Arakainu a Lucie Bílé či kapel Rybičky 48, Trautenberk a dalších interpretů. V sobotu se mohou fanoušci letní hradní tour těšit na kapelu Kryštof, která se na Hrady CZ vrací po šesti letech, Mirai, Jelen, Harlej, No Name, Marpo & Troublegang nebo Wohnout a další interprety a skupiny. Festival u příležitosti půlkulatého jubilea apeluje na respekt k památkám i životnímu prostředí, v areálech se bude třídit odpad a kelímky na pivo budou vratné. V ceně lístku na festival je sobotní vstup na prohlídkové trasy hradu Rožmberk nad Vltavou zdarma. Lístky na Hrady CZ na Rožmberk nad Vltavou lze do dne před akcí zakoupit za sníženou cenu na tomto webu.

INTERPRETI NA FESTIVALU HRADY CZ NA ROŽMBERKU NAD VLTAVOU:

Štěpán Soukup, Sto zvířat, Trautenberk, Mydy Rabycad, Michal Hrůza, Arakain a Lucie Bílá, Anna K., Rybičky 48, The Lighthouse Journey, No Name, Kamil Střihavka & The Leaders!, PSH, The Agony, Visací zámek, Jelen, Elis Mraz, Mirai, Marpo & Troublegang, Wohnout, Dymytry, Kryštof, Harlej

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom