Egypt chce přemístit sfingy z Karnaku blíž k turistům. Co na přesun do Káhiry říkají archeologové?

Kopírování New Yorku, Paříže nebo Londýna má svoje pro a proti...

Egyptská vláda se chystá přemístit několik tisíc let staré sochy z proslulého chrámového komplexu u Luxoru na kruhový objezd v centru Káhiry. Tento krok, který je součástí rozsáhlé renovace hlavního káhirského náměstí Tahrír, ale kritizují archeologové. Podle nich umístění v metropoli sochy poškodí, neboť Káhira patří k městům s největším znečištěním ovzduší ve světě, informovala agentura AP.

"Sfingy jsou vytvořeny z pískovce a jsou umístěny v suchém podnebí Luxoru. Pokud budou převezeny na náměstí Tahrír, poškodí je působení oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého," řekla AP egyptoložka Monica Hanna. Ta nedávno podala spolu s místní nevládní organizací stížnost k soudu ve snaze přesun soch na náměstí zablokovat.

Záměr vlády, o němž podle AP ani nejednal parlament, hájil tento týden egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Argumentoval mimo jiné tím, že také na Západě, například v Londýně, Paříži či v New Yorku, jsou na náměstích tisíce let staré obelisky. I ty jsou ale podle Monicy Hanna ohroženy znečištěným městským vzduchem. Na náměstích byly navíc umístěny za koloniální éry a ochránci historického dědictví tomu nemohli zabránit, dodala egyptoložka.

Tahrír je hlavním náměstím v centru Káhiry, které proslulo mimo jiné jako centrum masových protivládních demonstrací v roce 2011 za takzvaného arabského jara. Projekt jeho renovace zahrnuje podle serveru Egypt Today i opravu okolních budov či vybudování fontány. Uprostřed kruhového objezdu má být obelisk, který byl už dříve do Káhiry dopraven z archeologické lokality Džanet (Tanis).

Kolem obelisku mají být umístěny čtyři beraní sfingy, které podle serveru Egypt Today nyní stojí na prvním nádvoří komplexu chrámů v Karnaku. Každá z těchto sfing, které mají tělo lva a hlavu berana, váží asi 5,5 tuny. Server zdůraznil, že nepůjde o sfingy z proslulé "Aleje sfing" mezi chrámy v Luxoru a Karnaku.

Zdroj: ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom