25. října 2018 10:26

e-SALON představí elektromobily i novinky v jejich dobíjení

Co nového na poli elektromobilů.

Elektroauta a hybridy jedou

Žhavé novinky ze světa inteligentní udržitelné dopravy nabídne první ročník veletrhu e-SALON v pražských Letňanech. Nárůst počtu elektromobilů a hybridních vozů zažívá celá Evropa. Mezi lídry patří Norsko, Německo a Velká Británie. Stále větší oblibě se ekologická doprava těší, také v České republice, kde se nárůst počtu elektrických vozidel z dnešních dvou tisíc do řádu desetitisíců předpokládá kolem roku 2025. A přibývá i veřejných dobíjecích stanic. V šestnácti zemích Evropské unie je v současné době přes sedmdesát tisíc veřejných dobíječek. Na konci letošního roku bude v Evropě téměř 200 nových vysokovýkonných nabíjecích stanic. Do roku 2020 se plánuje výstavba dalších 400 expresních stojanů na dálnicích a hlavních silničních tazích, vzdálených od sebe 120 kilometrů.

Kdo dobíjí auta u nás?

Největší tuzemskou síť veřejného dobíjení pro elektromobily provozuje skupina ČEZ. Čítá přes 120 stanic po celé České republice, přičemž více než polovina jich umožňuje rychlé dobití, tedy doplnění 80 % kapacity baterií vozu, zatímco si stihnete vypít kávu. A do roku 2020 plánuje počet stojanů minimálně zdvojnásobit. Vývoj časem dospěje k postupné instalaci stanic o vyšších výkonech s možností dobíjet stávající elektromobily rychleji a udržet přibližně 25minutovou dobu dobíjení i u nových elektromobilů s většími bateriemi.

Pohledem ekonomiky provozu vycházejí náklady na jízdu elektromobilem v ČR na cca 50–70 haléřů/km oproti cca 2 Kč/km u klasických aut. Kromě okamžité úhrady přímé platby za jednorázový odběr existuje pro komfort stálých zákazníků také možnost platby paušálem za neomezené dobíjení v celé síti stanic. Souběžně v oblasti elektromobility nabízí ČEZ širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení.

Generálním partnerem veletrhu e-SALON je skupina ČEZ, konat se bude pod záštitou hlavního města Prahy v PVA EXPO PRAHA v Letňanech ve dnech 15.–18. listopadu 2018. Určený je laické i odborné veřejnosti.

Více na www.e-salon.cz

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom