Kolik má mít člověk přátel? Podle vědců číslo 150 už neplatí
Kolik máte blízkých přátel, dobrých kamarádů či důležitých známých? Bohatá struktura lidských vztahů si vyžádala revizi známého Dunbarova čísla, jež v 21. století už tak úplně neplatí.
Možná jste narazili na magické číslo určující, s kolika lidmi bychom měli udržovat blízké vztahy. Antropolog a evoluční psycholog Robin Dunbar v 90. letech navrhl, že by se počet stabilních kontaktů měl pohybovat kolem čísla 150, což vešlo ve známost jako Dunbarovo číslo. V této souvislosti se samozřejmě vyrojilo množství názorů, že by toto měl být i ideální počet našich „přátel“ na sociálních sítích. Nový výzkum však k těmto omezením přistupuje vcelku inovativně.
(Ne)platné Dunbarovo číslo
Švédští vědci se po bezmála třech dekádách rozhodli Dunbarovo číslo podrobit zkoumání pomocí novějších statistických metod i sesbíraných dat. Právě touha po přesnější statistice vedla autory k zamyšlení, že specifikování jednoho konkrétního čísla (jak se podařilo Dunbarovi) je sice atraktivní, ovšem z vědeckého hlediska až podezřele přesné.
Dunbar definoval celou řadu čísel: Vyjmenovat prý dokážeme kolem 1 500 lidí, 500 z nich považujeme za své známé, 50 za přátele, 15 za blízké kamarády; slavné číslo 150 je pak průměrem rozpětí 100 až 200 lidí, s nimiž bychom měli být schopni udržet stabilní sociální kontakt. To vše vzhledem k velikosti lidského mozku a sociálním schopnostem primátů. Nutno však dodat, že Dunbar se svými výpočty přišel v dřevních dobách internetu, který možnosti kontaktu s druhými lidmi do značné míry proměnil. A právě tyto změny chtěli švédští vědci reflektovat.
Svoboda v přátelství
Což se jim v zásadě podařilo, jenže jejich závěry rozhodně nejsou tak atraktivní. „Teoretické základy Dunbarova čísla nejsou příliš bytelné. Mozky ostatních primátů zpracovávají informace jinak než ty lidské a jejich společenskost je vysvětlitelná spíše jinými faktory než právě mozkem – například skladbou potravy či obavami z predátorů. Lidé mají navíc ve velikosti svých sociálních sítí velký rozptyl,“ rozjímal Patrik Lindenfors, jeden z autorů studie.
V závislosti na různých kulturách, v nichž se standardní velikost sociálních okruhů liší (a také s přihlédnutím k širokým možnostem našeho mozku), se švédští vědci dopracovali k závěru, že při 95% intervalu spolehlivosti se počet našich stabilních kontaktů pohybuje mezi dvěma a 520! To znamená, že pro naprostou většinu lidí je počet blízkých přátel zcela nepředvídatelný a neredukovatelný na pouhé jedno číslo.
Čtěte více: Proč zůstáváte single? Pravděpodobně neumíte flirtovat, dá se to ale zlepšit
Jakkoli tedy nedávný výzkum nepředstavuje revoluci v tom smyslu, že bychom si namísto čísla 150 měli zapamatovat nový magický počet lidí, říká nám něco mnohem důležitějšího – totiž že každý z nás může mít přátel, kolik chce. Beztak všichni definujeme blízké přátele či důležité kontakty nějak jinak, takže není třeba se upínat k jednomu číslu. Lidská rozmanitost se prostě jednoznačným poučkám stále vzpírá.
Zdroj: EurekAlert / Royal Society Publishing