25. dubna 2023 10:05

Proč zůstáváte single? Pravděpodobně neumíte flirtovat, dá se to ale zlepšit

Hledáte vztah, ale stále se vám nedaří najít ideální polovičku? Zajímavý výzkum nabízí nápadité vysvětlení a zdůrazňuje důležitost flirtování při navazování nových známostí.

Nemáte úspěch u opačného pohlaví a lámete si hlavu, čím by to mohlo být? Může to znít paradoxně, ale rozhodně nejste sami – podle průzkumu z roku 2020 je celých 31 procent Američanů bez dlouhodobého partnerského vztahu. Polovina z nich by tento stav ráda změnila, ať už prostřednictvím závazného vztahu, či alespoň příležitostného randění; druhá polovina nejeví zájem ani o jedno z toho. Pokud patříte do oné první poloviny, a máte tedy o vztah zájem, měli byste nyní zbystřit – zajímavý řecký výzkum totiž ukazuje, že problém může být ve vašich flirtovacích schopnostech.

Flirtování jako klíč

Profesor Menelaos Apostolou se na kyperské University of Nicosia specializuje na evoluční psychologii a v tomto duchu se zaměřil i na příčiny toho, proč někteří lidé nedobrovolně nemají partnerský vztah. Do výzkumu bylo zahrnuto 1 228 dospělých Řeků, a to mužů i žen. Metodou byl online dotazník zaměřující se na různé oblasti navazování vztahů, v nichž respondenti hodnotili své schopnosti.

Jako nejzásadnější proměnná se ukázala dovednost ve flirtování. Snížená schopnost nalákat potenciálního partnera souvisí s výrazně zvýšenou šancí na status single – a to jak v oblasti seznamování přes internet, tak i v tradičním navazování vztahů tváří v tvář. Na dalších příčkách se umístila vnímaná atraktivita, tedy to, nakolik lidé sami sebe hodnotí jako pohledné, či nikoli. Rovněž přílišná vybíravost či nedostatek vložené energie do oblasti seznamování se pochopitelně projevily na horších výsledcích v této oblasti.

Vztahové rady

Vzhledem ke zvolené metodě výzkumu je potřeba brát výsledky s rezervou – lidé hodnotili své vlastní schopnosti, což samozřejmě může souviset se značným zkreslením; nemluvě o faktu, že se lidé ve vztahu považují za úspěšnější ve schopnosti flirtovat, což v podstatě potvrzuje i jejich aktuální vztahová situace.

Každopádně však výsledky tohoto výzkumu vedou ke dvěma zajímavým závěrům: Jednak není vhodné přisuzovat svou aktuální vztahovou nespokojenost vnějším vlivům, nýbrž většina z nás má možnost se svou situací něco dělat. Jakkoli může být trochu protivné, že se nelze vymlouvat na limity okolí, vědomí vlastní účinnosti může napomoci naší motivaci. A zadruhé, schopnost flirtování se ukazuje jako klíčová dovednost, jejíž zlepšení může milostnému životu napomoci více nežli změna vzhledu či jiných individuálních charakteristik.

Zdroj: ScienceDirect

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom