17. března 2021 15:00

Narodilo se první dítě s protilátkami proti nemoci COVID-19. Matka byla tři týdny po očkování

Žena z Floridy po očkování vakcínou Moderna porodila miminko s protilátkami proti nemoci COVID-19. Jde o první takový zaznamenaný případ, podle WHO jich ale bude přibývat.

Vakcínu mladá zdravotnická pracovnice ze Spojených států dostala ve třetím trimestru, přesněji ve 36. týdnu těhotenství. Tři týdny nato porodila zdravou holčičku. Výzkumníci dítěti odebrali krev a provedli testy DNA.

Chtěli jsme zjistit, jestli matčiny protilátky získalo i miminko. Není to žádný nový jev, vídáme to i u dalších vakcín, které se aplikují v těhotenství,“ vysvětlil pediatr Paul Gilbert.

Důležitá informace pro boj s pandemií

Jak Gilbert, tak jeho kolega doktor Chad Rudnik samozřejmě upozorňují, že jejich poznatky, které shrnuli v článku v medicínském časopise medRxiv, ještě musí prověřit další odborníci. Také je samozřejmě potřeba počkat na další miminka narozená matkám očkovaným v těhotenství.

Tohle je jen jeden malý případ, ale v následujících měsících jich budou další tisíce a tisíce,“ řekl Rudnick. „Také je potřeba provést další výzkum; potřebujeme vědět, jak dlouho tato ochrana novorozencům vydrží a také jakou hladinu protilátek v těle musejí miminka mít, aby byla před virem v bezpečí.“

Oba lékaři samozřejmě požádali své kolegy, aby podobné případy sledovali a udělali miminkům vakcinovaných matek všechny potřebné testy.

Studie s těhotnými chybí

Výzkumy účinků vakcín na těhotných ženách začaly některé farmaceutické firmy z pochopitelných důvodů provádět teprve nedávno. Lékařům tak zatím podobné studie chybějí. Výzkum protilátek u novorozenců, kteří se v příštích týdnech narodí očkovaným matkám, tak bude pro vědce velmi důležitým dílkem skládačky.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky očkování koronavirus COVID-19

Populární filmy na Prima Zoom