9. června 2021 00:15

COVID-19 ohrožuje děti skrze nepříjemné vyrážky a otoky. Jak je rychle a efektivně léčit?

Ačkoli koronavirus ohrožuje především starší lidi, někdy má dopad i na děti. Jejich příznaky jen nevedou na jednotky intenzivní péče.

„Mysleli jsme, že je to extrémně velký opar a jako k takovému jsme k němu i přistupovali. Jenže pak se v rodině objevily horečky a pozitivita na COVID-19. O tomhle projevu covidu u dětí nikdo v rodině nevěděl,“ říká paní Helena Č., která aktuálně s manželem a třemi dětmi nesmí v rámci karantény opustit byt.

U na první pohled bezpříznakových „covid dětí“ mohou být vyrážka a tzv. covidové prsty prvním a někdy i jediným příznakem nemoci. Z toho důvodu je dobré být obezřetný.

Co je syndrom covidových prstů?

Americká akademie dermatologie (AAD) na svým stránkách informuje, že COVID-19 postihuje lidi v jakémkoli věku, ale u mladých a zdravých pacientů se nepřeklopí do vážnějších příznaků, jako je postižení plic, selhání dýchání či větší bolesti svalů a vysoké horečky. Zato se u nich častěji projevuje tzv. syndrom covidových prstů. Ten se projevuje růžovými až fialově zbarvenými svědícími otoky. „Spolu s otoky a zabarvením mohou ‚covidové prsty‘ mít také puchýře, mohou svědit nebo bolet. U některých lidí se objeví bolestivé vyvýšeniny nebo oblasti drsné kůže,“ píše se na stránkách AAD. Přesně to postihlo jedenáctileté děvčátko ve výše zmíněné rodině. „Nejprve drobně opuchl ret, jenže pak se otok zvětšoval a začal se posouvat po obličeji.“

Zkušenosti hned z několika kontinentů ukázaly, že dermatologické poškození prstů se většinou objeví do sedmi dnů od nákazy koronavirem. „Na tento jev narazili vědci Všeobecné nemocnice v Massachusetts ve spolupráci s Mezinárodní ligou dermatologických společností a Americkou akademií dermatologie. V dubnu 2020 tyto subjekty společně vytvořily mezinárodní registr kožních projevů COVIDu-19, kam přispívali kožní lékaři z 39 zemí světa pečující o pacienty, jejichž nákazu koronavirem provázely kožní potíže. Z 505 zanesených pacientů zaznamenali symptomy ‚covidových prstů‘ u 318 z nich, tedy u více než 60 procent,“ udává ČTK

Příznaky mohou trvat i měsíce

Jelikož jde o postižení kůže, radí lékaři z AAD pro snížení bolesti nebo svědění nanést na postiženou oblast hydrokortizonový krém. Pokud to nepomůže nebo se příznaky zhorší, je potřeba se obrátit na odborníka (dermatologa) a oznámit mu, zdali dítě bylo pozitivně testováno na covid nebo zdali se nemoc v rodině vyskytuje. Doktorka Amy Paller říká, že tyto příznaky mohou dítě trápit 10 až 14 dní, ale jsou zaznamenané i příznaky trvající několik měsíců.

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger potvrdil, že pro dermatology je tento příznak novou záležitostí. Dermatoložka Monika Arenbergerová se pak domnívá, že vyrážka vzniká coby zánětlivá reakce kůže na antigen viru spojený s ischemií končetin. Tedy onemocněním tepen v končetinách nebo krevními sraženinami.

Ač tedy senioři patří mezi ohroženou skupinu obyvatel, automaticky to neznamená, že děti koronavirem postižené být nemohou. Jen má u nich virus jiné, naštěstí ne smrtelné následky.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom