14. prosince 2013 06:00

Co všechno je nad zlato? Platina i drogy...

V pohádce je nad zlato jen sůl. Ve skutečosti je svět plný daleko dražších hmot...

Zlato. Blyštivý kov, který už hodně dlouho hýbe světem. Opájí se jím nejen fiktivní postavy typu Strýček Skrblík či tolkienovští trpaslíci, ale i lidé. Zlato je odedávna používano ve šperkařství, ale samozřejmě i v bankovnictví jako měnová záruka emisí bankovek, uplatňuje se i v lékařství a v elektronice. “Zlato” říkáme i lidem, kteří nám jsou obzvlášť drazí.

Když se lidí zeptáte, co je na světě nejdražší (cena za jeden gram), překvapivě mnoho lidí okamžitě vyhrkne, že zlato. Ti uvědomělejší si ještě vzpomenou na platinu. Přitom látek dražších než zlato je celá spousta a my jsme z nich vybrali několik ukázkových. Ale než s nimi začneme, je potřeba skoncovat s jedním pohádkovým mýtem.

Film "Zlato, dějiny jedné posedlosti" uvidíte na ZOOMu v sobotu v 17.50

Sůl nad zlato

Sůl je pro lidský organismus důležitější než zlato, takže v tomto směru nad zlato je. Ale pohybujeme-li se v otázkách ceny za gram, pak NaCl těžce prohrává, neboť gram této dochucovací suroviny můžeme pořídit za pouhých 0,005 Kč. Soli je hodně a její těžba je relativně snadná. Na roztomilou Marušku z pohádky se pro její lásku k tatínkovi rozhodně nemůžeme zlobit a panu králi upřímně přejeme celý věrtel soli, kopec soli, horu soli, ale z finančního hlediska sůl nad zlato opravdu není.

Jeden gram ryzího zlata se v tuto chvíli cenově pohybuje kolem 40 amerických dolarů a tak se podívejme, jak jsou na tom látky dražší.

Drogy nad zlato

I když milovníkům slaných chipsů stačí jako droga výše zmíněná sůl, nemůžeme opominout skutečné drogy jako heroin či kokain. Gram kokainu stojí jeho uživatele 70–80 dolarů (a zničenou nosní sliznici), heroin je ještě dražší – kolem 130 dolarů za gram – a za tu cenu dokáže zničit život ještě účinněji. Brrrr, rychle pryč k něčemu příjemnějšímu!

Platina nad zlato

Platina kdysi bývala podstatně dražší, v posledních letech se ale její cena pohybuje jen lehce nad úrovní zlata, kolem 45–50 dolarů za gram. Spolu se zlatem a diamanty patří ke komoditám, do nichž lidé nejčastěji investují peníze.

Plutonium nad zlato

Plutonium je jiná káva. Vzácný prvek, který nalezl využití v jaderných elektrárnách a v jaderných bombách, skutečně není laciný. Gram můžete pořídit za cenu oscilující mezi čtyřmi a šesti tisíci dolarů a připravte se na to, že už během nákupu po vás půjdou desítky tajných agentů z celého světa.

Diamanty nad zlato

U diamantů je to trochu obtížnější, protože cena za gram se mění s jejich velikostí, barvou, čistotou a dalšími parametry. A tak si jen řekneme, že padesátikarátový diamant, vážící zhruba 10 gramů, který byl v listopadu na výletě v Praze, stojí 14 milionů dolarů a jeden jeho gram tak vyjde na 1 400 000 dolarů. Obáváme se ale, že při koupi by vám ho nakrájet nechtěli a řekli by: “Deset gramů, můžu to tak nechat?”

Antihmota nad zlato

Soutěž o suverénně nejdražší materiál vyhrává antihmota. Látka složená z antiprotonů, antineutronů a pozitronů – zrcadlových obrazů běžných protonů, neutronů a elektronů – se na Zemi a jejím nejbližším okolí nevyskytuje a vědci si ji v urychlovačích vyrábějí po jednotlivých atomech a na kratičkou dobu. Jeden gram antihmoty vyjde podle odhadů na pouhých 14 miliard dolarů. Do obchodu si pro něj ovšem ještě hodně dlouho neskočíte – pokud by se totiž někde gram antihmoty vyskytoval, bezprostředně by reagoval se svým okolím a způsobil by výbuch odpovídající zhruba dvaceti bombám, jaké zpustošily Hirošimu a Nagasaki.

Krev nad zlato

Všechno bohatství světa (včetně anihmoty) bledne, když dojde na otázku života a smrti. Krev možná není tak vzácná a nedostupná tekutina. Nabízí se srovnání se solí z úvodu tohoto článku. Ale v životě mohou nastat chvíle, kdy je těch několik litrů to nejdražší, co právě máme. A co může zatraceně rychle uniknout.

Abychom ale nekončili tak pochmurným zamyšlením, tak se zkuste vžít do pocitů člověka, který sedí v malé kabince, sahá rukou po ruličce – a nenachází. Ano, jsou chvíle, kdy může být nad zlato dokonce i kousek papíru...

Miroslav "Scalex" Hlavička

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom