V Kolumbii se přemnožili hroši. Může za to drogový baron
Pokud si myslíte, že hroši žijí jen v Africe, jste na omylu. Díky drogovému baronovi se začínají množit i v Americe.
Říká se jim „Escobarovi hroši“. Proč? Původně totiž patřili jednomu z nejobávanějších drogových baronů světa – Pablovi Escobarovi. Díky obchodu s kokainem zbohatl natolik, že v době své největší slávy patřil zřejmě mezi 50 nejbohatších lidí světa.
Mezi jeho nejoblíbenější místa patřila obrovská luxusní hacienda v samém srdci Kolumbie. Aby zdůraznil své bohatství, dovezl si na ni ta nejexotičtější zvířata z nejrůznějších koutů Země. Patřili mezi ně také čtyři hroši, které si Escobar koupil v New Orleans v 80. letech 20. století. Jenže o deset let později překročil drogový lord pomyslnou čáru – naštval příliš mnoho lidí. Roku 1993 byl kolumbijskou vládou zlikvidován. Když pak vláda likvidovala Escobarovu pozůstalost, narazila na problém: co si počít s hrochy?
Protože nikdo nepřišel na to, co si s agresivními tlustokožci počít, byli hroši ponecháni svému osudu. Mohli zůstat na oploceném pozemku haciendy. Jenže se ukázalo, že Kolumbie je pro ně ideální prostředí – dokonce mnohem lepší než Afrika. Hroši tu nemají přirozené nepřátele, nehrozí jim ani nemoci, které by v jejich domovině hrozily jejich mláďatům. A tak se hroši začali množit...
Roku 2009 se už jejich stádo rozrostlo na víc než 20 exemplářů. A protože jim dvacetikilometrový pozemek přestal stačit, začali ho opouštět. Plot představoval pro hrochy přibližně stejnou obranu jako papír – takže žádnou. Tři hroši uprchli a v okolí začali ničit vesničanům úrodu i majetek. Trvalo několik měsíců, než se úřady rozhodly zakročit; a pak vydaly povolení, že hroši mohou být odstřeleni.
Slon jako popravčí i domácí mazlíček
Poté, co byl jeden z nich opravdu zastřelen, se ale zvedla obrovská vlna námitek proti tomuto činu. Hrochů po celém světě ubývá, i v Keni, kde je jich nejvíc, platí přísný zákaz jejich lovu. Jediná výjimka potvrzující pravidlo je situace, kdy hroch napadne člověka – pak může být takové zvíře zastřeleno.
Na celý dokument Escobarovi hroši se můžete podívat na našem webu Prima Play
Zatím se tedy nenašlo jednoznačné řešení, které by všechny uspokojilo. A zatímco se lidé hádají, hroši se i nadále množí. Podle posledních údajů jejich počet překročil třicítku a zřejmě jich bude přibývat i nadále…