1. listopadu 2017 13:18

Co mají společného delfíni a lidé? Alzheimera

Budeme lovit delfíny jako pokusná zvířata pro výzkum Alzeimerovy choroby?

Vědci poprvé prokázali Alzheimerovu chorobu i u mořských savců – delfínů.

Delfíni se díky své inteligenci těší přízni člověka. V bájích se vyskytují jako zachránci tonoucích a v delfináriích patří spolu s kosatkami mezi největší lákadla. Máme s nimi společného víc, než bychom si přáli. Například neurodegenerativní onemocnění mozku.

Alzeimer u člověka…

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku, což následně vede k rozvinutí demence. Takto postižený člověk následně zůstává odkázaný na každodenní pomoc jiného člověka. Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907, po kterém získala své pojmenování. V poslední době lze sledovat její nárůst….

... a u delfína

Vědci z University of Oxford zkoumající delfíny odhalili, že nemoc považovaná za ryze „lidskou“ se vyskytuje i u nich. Vedoucí výzkumu Simon Lovestone potvrdil, že delfíni jsou první tvorové kromě člověka, u kterého byla toto choroba potvrzena. Jejich studie, která vyšla v časopise Alzeimer and Dementia, potvrdila, že delfíní a lidské onemocnění má podobný průběh. U obou skupin dochází k hromadění proteinu amyloidu beta a proteinů tau, což nakonec vede k odumírání částí mozku a nevratným změnám.

Vědci se preventivě vyjádřili proti možné úvaze, aby se delfíni začali chovat jako pokusná zvířata, na kterých by se hledaly možnosti léčby Alzeimerovy choroby.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom