1. července 2017 06:00

Chcete pracovat pro Mossad? Nabídněte nové technologie

Izraelská tajná služba Mossad založila nový fond, z něhož chce financovat společnosti, které pro ni budou rozvíjet nové technologie.

Fond s názvem Libertad nabízí domácím i zahraničním špičkovým společnostem v přepočtu 13 milionů korun za projekt, který přijde s novátorským řešením problémů. Mossad podle vládního prohlášení stojí o nové postupy v různých oborech, například v robotice, miniaturizaci nebo šifrování či sběru informací z dokumentů. Chce také zajistit lepší utajení svých operací.

Za každý projekt, který otevře cestu k nové technologii, Mossad zaplatí dva miliony šekelů (13 milionů Kč). Původce nápadu si ponechá práva na technologii a bude ji moci prodat. "Mossad chce povzbudit inovaci a tvořivost ve špičkové technologii," stojí v dokumentaci k fondu Libertad.

Zájemci mají na jeho internetové stránce sledovat oblasti zájmu Mossadu, které budou zveřejňovány.

Jak upozornila agentura Reuters, postup Mossadu není novinkou. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v roce 1999 zřídila neziskový investiční fond zaměřený na urychlení rozvoje nových technologií pro americké tajné služby.

V Izraeli působí 450 firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Loni se 78 začínajícím podnikům podařilo od investorů získat 660 milionů dolarů (15 miliard Kč).

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky Izrael technologie Mosad Central Intelligence Agency

Populární filmy na Prima Zoom