22. června 2023 15:20

Čeká nás pekelná noc. Velký kus Česka ohrožují prudké bouřky a tornáda

Počasí 22.6.2023 6:08

Počasí se rozhodlo potrápit Česko dalšími bouřkami. Meteorologové zpřísnili výstrahu a nově platí nejvyšší stupeň nebezpečí. Udeřit mohou i tornáda.

Krátce poté, co se ve čtvrtek Českem od jihozápadu prohnala bouřková tsunami, která lámala stromy a nechala desetitisíce lidí bez elektřiny, přichází další úder. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před bouřkami, kde je západní polovina Čech v rudé barvě značící extrémní stupeň nebezpečí. Varování platí od 18 hodin do 7 hodin pátečního rána.

⚠️Aktualizace výstrahy ČHMÚ ⛈️ ℹ️Zvyšujeme stupeň nebezpečí na bouřky v části Čech na extrémní, na většině území Moravy...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Thursday, June 22, 2023

Přečtěte si také: Českem se valí bouřková tsunami s kroupami. Brzy navíc bude vedro

Za největší riziko meteorologové označili velmi silné nárazy větru i kolem 110 km/h, kroupy velké až 5 cm a intenzivní krátkodobé přívalové srážky kolem 50 mm. Kromě toho mohou na Plzeňský a Karlovarský kraj udeřit tornáda. S výjimkou jihu Moravy zasáhnou velmi silné bouřky i zbytek území České republiky. Postup bouřek můžete sledovat na naší mapě.

Kromě bouřek se na naše území od jihu tlačí i velmi teplý vzduch, takže ve čtvrtek se teploty dostaly na 33 °C. Mírné ochlazení na zhruba 25 °C má přijít v sobotu a v neděli, od pondělí ale teploty znovu porostou. Víkend také bude konečně bez bouřek, krup a přívalových dešťů.

Bouřlivé Česko

Bouřky se Českem prohnaly i ve středu v širokém pruhu od západu k východu. Kvůli výpadku trakčního napájení nejezdily ve středu vlaky na obou hlavních tratích mezi Brnem a Prahou a také v Pošumaví nebo mezi Prahou a Českými Budějovicemi.

Mohlo by vás zajímat: Sledujte RADAR: Na Česko se žene další bouřková smršť. Hrozí i tornádo, varoval meteorolog

Bez elektřiny se ocitlo asi 50 000 odběrných míst, ještě v noci se je ale většinou znovu podařilo připojit. Velké potíže působily hlavně popadané stromy, v Oticích na Opavsku vichr zničil deset střech a dalších 20 poškodil.

Zdroj: ČHMÚ

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom