Běhají zvířata jen tak pro radost? Co o nich vlastně (ne)víme?
Křeček běhající v rotujícím kolotoči občas vzbuzuje soucit. Jenže stačilo rozmístit podobné běhací „stroje“ v lese a ukázalo se, že k lítosti není důvod.
V prodejně s domácími mazlíčky se nabízí celá plejáda různých kolotočů, běhacích „koleček“, kolotočů a podobných atrakcí. Mají sloužit křečkům, křečíkům, myškám, osmákům a dalším hlodavcům chovaným v domácnostech a v laboratořích k rozptýlení, zvýšení radosti ze života i k odstranění přebytečného tuku.
I několik dekagramů vážící myška dokáže roztočit kolotoč do velmi rychlého tempa. Jenže co má dělat jiného, když v teráriu jinou zábavu nemá. V lese by ji to asi ani nenapadlo. Nebo snad ano? Podobnou otázku si zřejmě položil tým nizozemských vědců.
A jak to vidíte vy?
Jejich metoda, jak myšlenku potvrdit, nebo vyvrátit, je překvapivě jednoduchá. „Johanna Meijer a Yuri Robbers z Leiden University Medical Centre umístili dvě běhací kola o průměru 24 cm na místa, kde se vyskytovaly divoce žijící myši a po dobu více než tří let sbírali záznamy u kol pořízené,“ popisuje nápad prestižní časopis Nature ve vydání z 29. května 2014. Jmenovaní vědci popsali výsledky ve studii, která vyšla ve Proceedings of the Royal Society.
Co baví myši?
Mimo jiné v ní zpochybňují domněnku, že hlodavci chovaní v laboratořích běhají jen ze stereotypu a nudy. Naopak, do běhání na kolotoči se pouštějí zřejmě proto, že je to zkrátka a jednoduše baví. „Cvičení je prospěšné pro zdraví a chrání před rakovinou, diabetem, kardiovaskulárními problémy, poruchami spánku a depresemi. Běhací stroje se používají v mnoha vědních oborech pro stimulaci aktivity,“ píši autoři v úvodu studie obecně známou pravdu. V jejich „venkovních“ kolech byl umístěn spouštěč registrující okamžik, kdy se stroj dal do pohybu. Vzápětí aktivoval fotoaparát a videokameru. „Za více než 3 roky jsme analyzovali přes 12 000 videí a 200 000 záznamů. Vše analyzovali odborníci za účelem určení druhu zvířete,“ píší autoři studie. Ukázalo se, že myši, rejsci, krysy i žáby se ke kolům vraceli, což vylučuje možnost náhodné jednorázové návštěvy. Výjimkou byl slimák, který sem zřejmě zabloudil...
Škoda, že čeština nemá tak libozvučnou zkratku pro běhání pro radost, jakou má angličtina. Run for fun. Díky na první pohled jednoduchému vědeckému pokusu dnes už víme, že z běhání máme radost nejen my lidé, kteří si spalování tuků a „výrobu“ endorfinů umíme vědecky zdůvodnit, ale i naši malí domácí miláčci a jejich divocí příbuzní. Takže i zvířata běhají pro radost. Run for fun.
Text Topi Pigula
ZAJÍMAJÍ VÁS NEOBVYKLÁ FAKTA O ŽIVOTĚ ZVÍŘAT? TAK TOHLE JE PRO VÁS: