Měli bychom neprodleně zvýšit inteligenci zvířat, navrhují vědci
Chytřejší zvířata umíme vyrábět již nyní, máme na to však právo?
Zvýšení inteligence u zvířat je nevyhnutelné, domnívají se vědci. Zní to jako námět ve stylu Planety opic, stále častěji se ale ozývají hlasy, podle nichž je povýšení zvířat na úroveň člověka nejenom stále lépe proveditelné, ale stává se i nevyhnutelné. Možnosti povýšení zvířat (z anglického "uplift") rostou především díky stále pokročilejšímu genovému inženýrství.
O myších, opicích a lidech
Minulý měsíc Massachusettský technologický institut publikoval studii týmu Ann Graybelové, jež popisovala, jak v myších pomocí manipulace s geny vyprodukovat gen FOXP2, který je částečně odpovědný za výkonnost našeho mozku a schopnost řeči. Při testech v labyrintu se ukázalo, že myši s FOXP2 zvládají najít cestu ven mnohem rychleji než myši bez něj. Mezi inteligencí a geny je tedy viditelné vodítko. To je zajímavé jak z hlediska studia vývoje člověka, tak právě i kvůli možnostem povýšení jiných živočišných druhů. Jedná se o koncept, který je znám z sci-fi literatury a filmů, v nichž jsou to často právě lidé, kdo povýšením mimozemskou rasou získali ingeligenci. U fikce však zjevně nemusí zůstat navěky.
Zdaleka nejde o jediný výzkum v dané oblasti. Před třemi lety přišli s něčím podobným vědci z Wake Forest University. Jejich výzkum se snažil zjistit, zdali je možné obnovit inteligenci u pacientů, kterým klesla v důsledku nemocí, jako je Alzheimerova choroba. V první fázi proto tradičním učením vycepovaly u vybraného vzorku opic schopnost rozeznávat znaky a obrázky. Že opice skutečně díky hodinám tréninku povýšily, ukázalo jejich následné nadopování kokainem, po němž kvůli nižšímu IQ vykázaly podstatně horší výsledky.
Ta nejzajímavější část experimentu však následovala až posléze. Opětovně zhlouplé opice byly vybaveny neurálními mozkovými implantáty, které korigovaly mozkové funkce poškozené kokainem. Implantátům se podařilo nejenom vrátit mozkové funkce na úroveň před podáním drogy, ale i opice, které zůstaly od kokainu dále, dokonce zlepšily činnost mozku nad původní úroveň. Ať už to tedy bude genetikou či implantáty, prostředky pro povýšení různých živočišných druhů rozhodně nepatří jenom do oblasti sci-fi.
Problémy zítřka
Otázky rostoucích možností povýšení zvířat na úroveň blízkou nebo bližší lidem se už dostaly do hledáčků lékařských uskupení. Britská Academy of Medical Sciences před několika lety věnovala tématu část své zprávy. Varovné hlasy momentálně převažují, zdaleka ne každý však v možnostech povýšení vidí odkazy Ostrova doktora Moreaua. Podle jiných má totiž lidstvo morální odpovědnost za to přinést jiné druhy k vyšší inteligenci.
Tvrdí to alespoň George Dvorsky z Institute for Ethics and Emerging Technologies, uskupení zabývajícího se právě dopady blížících se technologií. Podle jejich prognóz je technologie na povýšení zvířat na lidskou úroveň stále velmi daleko, zároveň se však nezdá, že by jí stálo v cestě cokoliv jiného krom času. Lepší pochopení zvířecí inteligence by prý navíc mělo pozitivní vliv i na léčbu lidských degenerativních onemocnění.
Celá debata nad správností této snahy však prozatím zůstává veskrze akademického charakteru, na rozdíl od technologie využitelné pro zvýšení inteligence zvířat. Je tedy otázkou, zdali se jí spíše dříve než později nechopí nějaký podnikavec, který na etiku nehledí. Otázkou však rovněž je, jak by bylo možné povýšené zvířecí druhy využít – spíše než jako zdroj levné pracovní síly, kterou lépe a levněji zastane stále lepší robotika, by mohly chytřejší opice sloužit k produkci léčiv (buněk) pro člověka, i takové využití by se však rychle setkalo s drtivou kritikou ochránců práv zvířat i regulací státních organizací. Možná však nové možnosti zítřejších technologií přinesou rovněž nová využití.
Ladislav Loukota
INTELIGENCE JE FENOMÉN, KTERÝ NÁS HODNĚ ZAJÍMÁ: