Už to začíná. Americká armáda vyvíjí umělou inteligenci
Americká armáda spustila čtyřletý program, který má vyvinout první opravdovou umělou inteligenci. Jestli se vám to zdá nebezpečné, máte pravdu…
Hlavním cílem výzkumu je, aby měla armáda k dispozici stroje, které budou samy učit jiné stroje. Tento úkol dostala DARPA – organizace, která pro US Army vyvíjí ty nejvyspělejší technologie.
Umělá inteligence americké armády by neměla kopírovat lidské myšlenkové postupy, to už je definitivně OUT. Vědci totiž pochopili, že zatím lidskému mozku nerozumíme tolik, abychom mohli jeho procesy napodobovat. A tak DARPA zvolila jiný přístup – stroje se budou učit pomocí algoritmů založených na teorii pravděpodobnosti. Co to znamená?
Stroje budou mít přístup k obrovskému množství dat a díky pravděpodobnostním modelům z nich budou moci vybírat nejvhodnější scénáře. Když se použitý algoritmus osvědčí, umělá inteligence ho použije i v dalším scénáři. A úspěšná řešení se pak přenesou i na další generaci strojů – a tak se budou stroje učit jeden od druhého, tak trošku jako děti od rodičů.
Teoreticky je tento proces poměrně snadno představitelný, ale ve skutečnosti mu stojí v cestě příliš mnoho komplikací. Proto se v polovině března sešli nejlepší experti z DARPA s dalšími experty na umělé inteligence a pokusili se stanovit strategii, která by mohla vést k tomu, aby se USA staly šičkou ve výzkumu umělých inteligencí.
Jako nejjednodušším a současně nejrychlejším řešením se nakonec ukázaly být umělé jazyky. Nové programovací jazyky mohou naučit stroje „myslet“, ale také jsou snadnější i pro ne-programátory. Zatím je totiž ovládání a řízení „inteligentních robotů“ natolik složité, že to dokážou jen ti nejlepší experti v oboru.
K čemu to?
Ptáte, co z toho vlastně bude mít běžný člověk? V první fázi myslí DARPA především na armádní výzkum. Armáda si od něj slibuje, že by mohla mít chytřejší roboty – ať už výzkumné, tak jednou třeba i bojové. Ale tento výzkum má samozřejmě i budoucnost pro civilní sektor; umělá inteligence je snem například automobilek. Bez samoučící se umělé inteligence totiž není představitelná vize budoucnosti, kde se budou auta řídit sama….